Şarkışla Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şarkışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla BBP kazandı. MHP %26,5 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 16,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şarkışla’da Recep Tayyip Erdoğan %74,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%55,5
2024 katılım
%75,7
yerel seçim
Seçmen
16.636
2024
Sandık
55
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şarkışla sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞarkışla, Sivas · katılım %75,7ŞarkışlaSivasBBP%55,47%34,21MHP%26,51%16,60CHP%13,27%11,07Yeniden Refah%2,80%4,69İYİ Parti%0,80%1,26BTP%0,61%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞarkışla, Sivas · katılım %86,3ŞarkışlaSivasErdoğan%70,44%69,40Kılıçdaroğlu%23,76%24,25Sinan Oğan%5,60%6,11Muharrem İnce%0,20%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞarkışla, Sivas · katılım %84,1ŞarkışlaSivasErdoğan%74,04%73,09Kılıçdaroğlu%25,96%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞarkışla, Sivas · katılım %86,3ŞarkışlaSivasAK Parti%40,08%40,02BBP%18,20%10,18CHP%16,76%16,00MHP%12,56%18,05İYİ Parti%5,14%7,33Yeniden Refah%2,86%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şarkışla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şarkışla’da oyların %10,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,0
BBP%41,3
MHP%6,6
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Muharrem İnce%20,3
Meral Akşener%5,8
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,0
CHP%16,2
MHP%15,4
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
AK Parti%47,7
BBP%38,9
CHP%5,5
Katılım %83,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,4
Kemal Kılıçdaroğlu%23,8
Sinan Oğan%5,6
Katılım %86,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
BBP%18,2
CHP%16,8
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,0
Kemal Kılıçdaroğlu%26,0
Katılım %84,1
2024 YerelYerel
BBP%55,5
MHP%26,5
CHP%13,3
Katılım %75,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şarkışla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahcelievler Mah.AK Parti %82,9%65,8
Cicekli Mah.AK Parti %49,1%91,2
Damlaca Mah.BBP %50,8%83,8
Dogu Mah.AK Parti %59,0%88,7
Esentepe Mah.BBP %60,6%75,7
Gültekin Mah.BBP %49,2%75,1
Kale Mah.BBP %63,0%75,6
Kandemir Mah.BBP %55,8%78,1
Karsiyaka Mah.AK Parti %88,3%63,1
Kayalıyokuş Mah.BBP %48,5%67,7
Pınarönü Mah.BBP %48,1%73,7
Sağır Mah.BBP %61,2%79,7
Yeni Mah.BBP %50,0%80,2
Yeni Mah.AK Parti %83,9%66,0
Yeni Mah.AK Parti %55,2%85,2
Yukarı Mah.BBP %57,7%75,8
Yıldırım Mah.BBP %53,4%74,5
İstiklal Mah.BBP %59,1%83,0

Altın sandık

Şarkışla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şarkışla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Kale Mah.%63,0
Sağır Mah.%61,2
Esentepe Mah.%60,6
En zayıf
Dogu Mah.%0,9
Yeni Mah.%2,4
Cicekli Mah.%3,0
MHP
En güçlü
Cicekli Mah.%47,9
Dogu Mah.%39,8
Gültekin Mah.%35,0
En zayıf
Yeni Mah.%2,5
Bahcelievler Mah.%9,5
Kale Mah.%21,4
CHP
En güçlü
Kayalıyokuş Mah.%21,3
Kandemir Mah.%16,7
Pınarönü Mah.%16,5
En zayıf
Esentepe Mah.%10,1
Kale Mah.%10,5
İstiklal Mah.%10,6

Seçime katılım

2024 Yerel%75,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,1 / TR %84,1
2019 Yerel%83,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cicekli Mah.%91,2
Dogu Mah.%88,7
Yeni Mah.%85,2
Damlaca Mah.%83,8
İstiklal Mah.%83,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bahcelievler Mah.%65,8
Yeni Mah.%66,0
Kayalıyokuş Mah.%67,7
Pınarönü Mah.%73,7
Yıldırım Mah.%74,5

Şarkışla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şarkışla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şarkışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla BBP kazandı. MHP %26,5 ile ikinci oldu.

Şarkışla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şarkışla’da 16.636 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 55 sandıkta kullanıldı.

Şarkışla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,4, Kemal Kılıçdaroğlu %23,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,0 ile önde çıktı.

Şarkışla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,1, BBP %18,2, CHP %16,8, MHP %12,6, İYİ Parti %5,1.

Şarkışla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şarkışla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şarkışla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şarkışla’da oyların %10,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,8 puan.

Şarkışla’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Şarkışla’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Şarkışla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şarkışla’da etkin parti sayısı 2,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 29,0 puan.

Şarkışla’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Şarkışla’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Şarkışla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şarkışla’da geçersiz oy oranı %4,31 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şarkışla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şarkışla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şarkışla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şarkışla’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Şarkışla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şarkışla’daki 18 mahallenin 12 tanesinde BBP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Şarkışla’nın altın sandığı hangisi?

Şarkışla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şarkışla, Esentepe Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,15 puan saptı.

Şarkışla’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Kale (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Dogu (%0,9) mahallesinde aldı.

Şarkışla’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cicekli (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%2,5) mahallesinde aldı.

Şarkışla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cicekli Mah. (%91,2), en düşük katılım Bahcelievler Mah. (%65,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.