Kangal Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kangal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kangal’da Recep Tayyip Erdoğan %62,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,7
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
6.509
2024
Sandık
23
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kangal sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKangal, Sivas · katılım %84,3KangalSivasAK Parti%39,70%28,95MHP%30,97%16,60BBP%19,57%34,21CHP%3,82%11,07Yeniden Refah%3,80%4,69BTP%1,55%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKangal, Sivas · katılım %88,4KangalSivasErdoğan%59,25%69,40Kılıçdaroğlu%35,25%24,25Sinan Oğan%5,39%6,11Muharrem İnce%0,12%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKangal, Sivas · katılım %85,6KangalSivasErdoğan%62,66%73,09Kılıçdaroğlu%37,34%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKangal, Sivas · katılım %88,4KangalSivasAK Parti%31,41%40,02CHP%24,58%16,00MHP%17,07%18,05İYİ Parti%10,77%7,33BBP%7,97%10,18Yeniden Refah%2,24%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kangal’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kangal’da oyların %28,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 7,1 puan.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Zafer Mah.BBP → MHP40,10,3
Göze Mah.BBP → AK Parti37,911,8
Gürsel Mah.BBP → MHP33,94,9
Hürriyet Mah.BBP → AK Parti31,07,3
Sularbaşı Mah.BBP → AK Parti29,218,2
Reşadiye Mah.BBP → AK Parti25,912,1
Karşıyaka Mah.BBP → AK Parti21,76,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,4
BBP%32,9
MHP%14,5
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,1
Muharrem İnce%31,4
Meral Akşener%7,8
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,9
CHP%25,7
MHP%23,4
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
BBP%48,0
AK Parti%35,8
MHP%12,8
Katılım %87,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,3
Kemal Kılıçdaroğlu%35,3
Sinan Oğan%5,4
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,4
CHP%24,6
MHP%17,1
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Kemal Kılıçdaroğlu%37,3
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
AK Parti%39,7
MHP%31,0
BBP%19,6
Katılım %84,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kangal’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Göze Mah.AK Parti %45,8%80,9
Gürsel Mah.MHP %39,3%82,3
Hürriyet Mah.AK Parti %39,1%86,0
Karşıyaka Mah.AK Parti %37,5%88,7
Reşadiye Mah.AK Parti %40,9%82,0
Sularbaşı Mah.AK Parti %43,3%84,1
Yeni Mah.AK Parti %49,2%84,4
Zafer Mah.MHP %30,4%86,6

Altın sandık

Kangal’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kangal’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%49,2
Sularbaşı Mah.%43,3
Reşadiye Mah.%40,9
En zayıf
Zafer Mah.%30,0
Gürsel Mah.%34,4
Karşıyaka Mah.%37,5
MHP
En güçlü
Gürsel Mah.%39,3
Hürriyet Mah.%31,8
Karşıyaka Mah.%31,2
En zayıf
Sularbaşı Mah.%25,1
Yeni Mah.%27,6
Reşadiye Mah.%28,8
BBP
En güçlü
Zafer Mah.%25,9
Reşadiye Mah.%22,0
Karşıyaka Mah.%21,4
En zayıf
Yeni Mah.%15,9
Hürriyet Mah.%16,8
Gürsel Mah.%17,1

Seçime katılım

2024 Yerel%84,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%87,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%88,7
Zafer Mah.%86,6
Hürriyet Mah.%86,0
Yeni Mah.%84,4
Sularbaşı Mah.%84,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Reşadiye Mah.%82,0
Gürsel Mah.%82,3
Sularbaşı Mah.%84,1
Yeni Mah.%84,4
Hürriyet Mah.%86,0

Kangal seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kangal’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kangal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,0 ile ikinci oldu.

Kangal’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kangal’da 6.509 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 23 sandıkta kullanıldı.

Kangal’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,2, Kemal Kılıçdaroğlu %35,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,7 ile önde çıktı.

Kangal’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,4, CHP %24,6, MHP %17,1, İYİ Parti %10,8, BBP %8,0.

Kangal’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kangal’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kangal’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kangal’da oyların %28,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,1 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Kangal’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Zafer Mah., Göze Mah., Gürsel Mah..

Kangal’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kangal’da etkin parti sayısı 3,39; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 8,7 puan.

Kangal’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kangal’da geçersiz oy oranı %4,61 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kangal’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kangal’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kangal hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kangal’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Kangal’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kangal’daki 8 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kangal’ın altın sandığı hangisi?

Kangal’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kangal, Sularbaşı Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.

Kangal’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%49,2) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%30,0) mahallesinde aldı.

Kangal’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Gürsel (%39,3) mahallesinde, en düşük oyu Sularbaşı (%25,1) mahallesinde aldı.

Kangal’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karşıyaka Mah. (%88,7), en düşük katılım Reşadiye Mah. (%82,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.