İmranlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İmranlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 26,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İmranlı’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%65,5
2024 katılım
%75,8
yerel seçim
Seçmen
2.557
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İmranlı sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİmranlı, Sivas · katılım %75,8İmranlıSivasAK Parti%65,53%28,95CHP%29,23%11,07BTP%2,62%0,27Yeniden Refah%1,64%4,69Saadet%0,98%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİmranlı, Sivas · katılım %86,0İmranlıSivasKılıçdaroğlu%62,35%24,25Erdoğan%35,03%69,40Sinan Oğan%2,45%6,11Muharrem İnce%0,16%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİmranlı, Sivas · katılım %86,6İmranlıSivasKılıçdaroğlu%64,16%26,91Erdoğan%35,84%73,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİmranlı, Sivas · katılım %86,0İmranlıSivasCHP%53,08%16,00AK Parti%20,11%40,02MHP%11,59%18,05İYİ Parti%6,01%7,33BBP%3,37%10,18Yeşil Sol Parti%1,73%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İmranlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İmranlı’da oyların %9,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 7,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%39,9
CHP%34,6
AK Parti%24,7
Katılım %86,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%64,2
Recep Tayyip Erdoğan%31,9
Meral Akşener%2,3
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
CHP%51,4
AK Parti%23,0
HDP%11,6
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
CHP%39,0
AK Parti%38,6
MHP%21,9
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,4
Recep Tayyip Erdoğan%35,0
Sinan Oğan%2,5
Katılım %86,0
2023 MVMilletvekili
CHP%53,1
AK Parti%20,1
MHP%11,6
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,2
Recep Tayyip Erdoğan%35,8
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%65,5
CHP%29,2
BTP%2,6
Katılım %75,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İmranlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Durcan Mah.AK Parti %88,7%79,8
Karatekin Mah.AK Parti %73,0%74,8
Karşıyaka Mah.CHP %52,9%66,7
Kızılırmak Mah.AK Parti %52,3%71,7
Valituncel Mah.AK Parti %66,5%77,0
Yaylacık Mah.CHP %58,1%138,5
Yeni Mah.AK Parti %97,1%94,9
Yenidoğan Mah.AK Parti %87,3%90,3
Çarşıbaşı Mah.AK Parti %62,2%73,0

Altın sandık

İmranlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İmranlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karatekin Mah.%73,0
Valituncel Mah.%66,5
Kızılırmak Mah.%52,3
En zayıf
Karşıyaka Mah.%41,8
Kızılırmak Mah.%52,3
Valituncel Mah.%66,5
CHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%52,9
Kızılırmak Mah.%41,3
Valituncel Mah.%27,7
En zayıf
Karatekin Mah.%18,4
Valituncel Mah.%27,7
Kızılırmak Mah.%41,3

Seçime katılım

2024 Yerel%75,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Valituncel Mah.%77,0
Karatekin Mah.%74,8
Kızılırmak Mah.%71,7
Karşıyaka Mah.%66,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%66,7
Kızılırmak Mah.%71,7
Karatekin Mah.%74,8
Valituncel Mah.%77,0

İmranlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İmranlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İmranlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,2 ile ikinci oldu.

İmranlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İmranlı’da 2.557 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

İmranlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,4, Recep Tayyip Erdoğan %35,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 ile önde çıktı.

İmranlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %53,1, AK Parti %20,1, MHP %11,6, İYİ Parti %6,0, BBP %3,4.

İmranlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İmranlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İmranlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İmranlı’da oyların %9,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 7,4 puan.

İmranlı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında İmranlı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

İmranlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İmranlı’da etkin parti sayısı 1,94; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 36,3 puan.

İmranlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İmranlı’da geçersiz oy oranı %4,9 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İmranlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İmranlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İmranlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İmranlı’da CHP 3 kez, MHP 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

İmranlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İmranlı’daki 9 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

İmranlı’nın altın sandığı hangisi?

İmranlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İmranlı, Valituncel Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,24 puan saptı.

İmranlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karatekin (%73,0) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%41,8) mahallesinde aldı.

İmranlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karşıyaka (%52,9) mahallesinde, en düşük oyu Karatekin (%18,4) mahallesinde aldı.

İmranlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Valituncel Mah. (%77,0), en düşük katılım Karşıyaka Mah. (%66,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.