Yıldızeli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yıldızeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 32,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yıldızeli’de Recep Tayyip Erdoğan %79,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yıldızeli sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yıldızeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yıldızeli’de oyların %33,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 24,5 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → MHP | 40,9 | 16,4 |
| Salihiye Mah. | AK Parti → MHP | 39,8 | 8,9 |
| Camii Mah. | AK Parti → MHP | 38,7 | 9,4 |
| Reşadiye Mah. | AK Parti → MHP | 38,1 | 19,1 |
| Mehmetakifersoy Mah. | AK Parti → MHP | 35,6 | 6,7 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti → MHP | 34,1 | 2,2 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti → MHP | 24,9 | 0,7 |
| Çamlıbel Mah. | AK Parti → MHP | 23,3 | 2,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yıldızeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Camii Mah. | MHP %51,4 | %77,0 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %54,3 | %77,0 |
| Fatihsultanmehmet Mah. | AK Parti %50,8 | %88,6 |
| Fevzi Çakmak Mah. | MHP %48,5 | %80,6 |
| Kargin Mah. | MHP %63,5 | %91,2 |
| Karşıyaka Mah. | MHP %47,3 | %78,4 |
| Mehmetakifersoy Mah. | MHP %49,5 | %79,3 |
| Reşadiye Mah. | MHP %55,6 | %81,3 |
| Salihiye Mah. | MHP %52,4 | %81,9 |
| Selamet Mah. | MHP %51,8 | %92,0 |
| Yenicamii Mah. | AK Parti %83,4 | %94,0 |
| Çamlıbel Mah. | MHP %48,0 | %80,6 |
Altın sandık
Yıldızeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yıldızeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yıldızeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yıldızeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yıldızeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,1 ile ikinci oldu.
Yıldızeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yıldızeli’de 4.440 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.
Yıldızeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,7, Kemal Kılıçdaroğlu %19,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4 ile önde çıktı.
Yıldızeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %45,5, MHP %16,2, CHP %15,5, BBP %12,1, Yeniden Refah %4,2.
Yıldızeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yıldızeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yıldızeli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yıldızeli’de oyların %33,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 24,5 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Yıldızeli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Salihiye Mah., Camii Mah..
Yıldızeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yıldızeli’de etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,8 puan.
Yıldızeli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yıldızeli’de geçersiz oy oranı %2,93 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Yıldızeli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yıldızeli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Yıldızeli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yıldızeli’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Yıldızeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yıldızeli’deki 12 mahallenin 10 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Yıldızeli’nin altın sandığı hangisi?
Yıldızeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yıldızeli, Karşıyaka Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,73 puan saptı.
Yıldızeli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kargin (%63,5) mahallesinde, en düşük oyu Fatihsultanmehmet (%43,6) mahallesinde aldı.
Yıldızeli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatihsultanmehmet (%50,8) mahallesinde, en düşük oyu Kargin (%4,6) mahallesinde aldı.
Yıldızeli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kargin Mah. (%91,2), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%77,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.