Gürün Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gürün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,3 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gürün’de Recep Tayyip Erdoğan %69,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gürün sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gürün’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gürün’de oyların %38,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şuğul Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,1 | 2,6 |
| Aksu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,1 | 15,5 |
| Ketençayır Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 46,1 | 11,8 |
| Işıtan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 45,3 | 3,0 |
| Yeşilyurt Mah. | MHP → Millet İttifakı | 44,3 | 1,4 |
| Burçevi Mah. | MHP → Millet İttifakı | 43,8 | 0,5 |
| Kirazlık Mah. | MHP (aynı) | 41,2 | 1,3 |
| Yeni Mah. | MHP → Millet İttifakı | 40,9 | 2,4 |
| Kurultay Mah. | MHP (aynı) | 39,8 | 0,3 |
| Karayar Mah. | MHP (aynı) | 39,4 | 2,8 |
| Pınarönü Mah. | MHP (aynı) | 36,4 | 2,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gürün’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aksu Mah. | CHP %42,3 | %73,7 |
| Boğaziçi Mah. | MHP %49,1 | %85,9 |
| Burçevi Mah. | CHP %35,8 | %88,3 |
| Gökpınar Mah. | MHP %39,8 | %90,3 |
| Hacılar Mah. | MHP %50,3 | %83,7 |
| Işıtan Mah. | CHP %40,1 | %76,3 |
| Karatepe Mah. | MHP %42,2 | %73,1 |
| Karayar Mah. | MHP %36,3 | %80,1 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %34,2 | %89,4 |
| Ketençayır Mah. | CHP %40,4 | %80,1 |
| Kirazlık Mah. | MHP %33,8 | %83,6 |
| Kurultay Mah. | MHP %35,5 | %73,1 |
| Pınarönü Mah. | MHP %33,5 | %80,1 |
| Yassıcatepe Mah. | MHP %45,0 | %80,1 |
| Yeni Mah. | CHP %31,9 | %80,4 |
| Yeşilyurt Mah. | CHP %31,9 | %84,3 |
| Çayboyu Mah. | AK Parti %40,5 | %81,5 |
| Çörten Mah. | MHP %64,2 | %87,1 |
| Şuğul Mah. | CHP %36,2 | %83,8 |
Altın sandık
Gürün’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gürün’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gürün seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gürün’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gürün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,3 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu.
Gürün’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gürün’de 8.023 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.
Gürün’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9 ile önde çıktı.
Gürün’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,1, CHP %18,2, MHP %16,8, İYİ Parti %9,4, BBP %4,9.
Gürün’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gürün’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Gürün’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gürün’de oyların %38,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Gürün’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Şuğul Mah., Aksu Mah., Ketençayır Mah..
Gürün’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gürün’de etkin parti sayısı 3,49; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 4,6 puan.
Gürün’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Gürün’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gürün’de geçersiz oy oranı %4,54 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Gürün’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gürün’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Gürün hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gürün’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Gürün’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gürün’deki 19 mahallenin 10 tanesinde MHP, 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Gürün’ün altın sandığı hangisi?
Gürün’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gürün, Karayar Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,28 puan saptı.
Gürün’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karatepe (%42,1) mahallesinde, en düşük oyu Ketençayır (%28,5) mahallesinde aldı.
Gürün’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ketençayır (%40,4) mahallesinde, en düşük oyu Çayboyu (%23,7) mahallesinde aldı.
Gürün’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şuğul Mah. (%83,8), en düşük katılım Karatepe Mah. (%73,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.