Akçaabat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akçaabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akçaabat’ta Recep Tayyip Erdoğan %70,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%41,7
2024 katılım
%79,2
yerel seçim
Seçmen
96.871
2024
Sandık
365
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akçaabat sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkçaabat, Trabzon · katılım %79,2AkçaabatTrabzonAK Parti%41,71%39,44CHP%29,04%29,31Yeniden Refah%12,36%12,25İYİ Parti%9,06%6,43BTP%2,99%1,58Saadet%1,55%4,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkçaabat, Trabzon · katılım %90,5AkçaabatTrabzonErdoğan%66,39%65,39Kılıçdaroğlu%26,85%28,28Sinan Oğan%6,35%5,97Muharrem İnce%0,40%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkçaabat, Trabzon · katılım %87,8AkçaabatTrabzonErdoğan%70,21%68,97Kılıçdaroğlu%29,79%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkçaabat, Trabzon · katılım %90,6AkçaabatTrabzonAK Parti%50,25%47,84CHP%16,87%17,77İYİ Parti%12,09%12,33MHP%10,66%10,81Yeniden Refah%4,62%4,58Zafer Partisi%1,75%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akçaabat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akçaabat’ta oyların %20,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti64 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Derecik Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,95,1
Işıklar Mah.AK Parti (aynı)31,93,1
Tütüncüler Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,04,6
Yeşiltepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,93,5
Çınarlık Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,02,7
Doğanköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,79,9
Kavaklı Mah.AK Parti (aynı)24,64,2
Yaylacık Mah.AK Parti (aynı)22,12,3
Akçakale Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,55,6
Dürbinar Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,63,2
Ortaalan Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,25,2
Nefsipulathane Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,08,7
Söğütlü Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,98,0
Darıca Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,99,1
Cevizli Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,82,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,6
MHP%32,1
CHP%10,4
Katılım %89,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,7
Muharrem İnce%18,9
Meral Akşener%7,5
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,1
MHP%13,6
CHP%13,2
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
AK Parti%60,8
İYİ Parti%34,7
Saadet%3,0
Katılım %85,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,4
Kemal Kılıçdaroğlu%26,9
Sinan Oğan%6,4
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,3
CHP%16,9
İYİ Parti%12,1
Katılım %90,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,2
Kemal Kılıçdaroğlu%29,8
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
AK Parti%41,7
CHP%29,0
Yeniden Refah%12,4
Katılım %79,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akçaabat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acısu Mah.AK Parti %50,4%87,7
Adacık Mah.AK Parti %56,7%90,6
Akdamar Mah.AK Parti %57,5%91,5
Akpınar Mah.AK Parti %54,5%81,2
Akçakale Mah.AK Parti %40,0%83,5
Akçaköy Mah.AK Parti %45,6%87,2
Akören Mah.AK Parti %43,9%93,1
Alsancak Mah.AK Parti %54,0%90,1
Ambarcık Mah.AK Parti %47,4%89,8
Arpacılı Mah.AK Parti %54,4%91,6
Aydınköy Mah.AK Parti %52,8%93,7
Ağaçlı Mah.AK Parti %43,6%87,7
Benlitas Baltaci Mah.AK Parti %50,3%87,4
Bozdoğan Mah.AK Parti %62,2%90,1
Cevizli Mah.AK Parti %41,2%83,4
Cevizlik Mah.AK Parti %57,1%86,6
Darıca Mah.CHP %38,0%80,3
Demirci Mah.AK Parti %52,4%87,9
Demirkapı Mah.İYİ Parti %58,9%91,4
Demirtaş Mah.AK Parti %53,7%90,8

Altın sandık

Akçaabat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akçaabat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Ortaköy Mah.%62,6
Çiçeklidüz Mah.%60,4
Karaman Mah.%59,0
En zayıf
Eskiköy Mah.%9,9
Demirkapı Mah.%19,8
Karpınar Mah.%22,1
CHP
En güçlü
Eskiköy Mah.%79,8
Karpınar Mah.%63,2
Salacık Mah.%50,2
En zayıf
Aydınköy Mah.%4,8
Uçarsu Mah.%6,3
Ugurlu Mah.%7,8
Yeniden Refah
En güçlü
Aydınköy Mah.%37,1
Ağaçlı Mah.%31,7
Ugurlu Mah.%26,0
En zayıf
Eskiköy Mah.%2,1
Demirkapı Mah.%2,2
Karpınar Mah.%5,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karaman Mah.%94,5
Çınarlık Mah.%94,3
Çamlıca Mah.%94,2
Aydınköy Mah.%93,7
Sertkaya Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarıtaş Mah.%69,2
Nefsipulathane Mah.%71,0
Yaylacık Mah.%71,4
Orta Mah.%72,4
Söğütlü Mah.%72,6

Akçaabat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akçaabat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akçaabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,0 ile ikinci oldu.

Akçaabat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akçaabat’ta 96.871 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 365 sandıkta kullanıldı.

Akçaabat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,4, Kemal Kılıçdaroğlu %26,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,2 ile önde çıktı.

Akçaabat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,2, CHP %16,9, İYİ Parti %12,1, MHP %10,7, Yeniden Refah %4,6.

Akçaabat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akçaabat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akçaabat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akçaabat’ta oyların %20,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Akçaabat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Derecik Mah., Işıklar Mah., Tütüncüler Mah..

Akçaabat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akçaabat’ta etkin parti sayısı 3,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 12,7 puan.

Akçaabat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,8 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 4,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Akçaabat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akçaabat’ta geçersiz oy oranı %6,65 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Akçaabat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akçaabat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akçaabat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akçaabat’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Akçaabat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akçaabat’taki 78 mahallenin 70 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Akçaabat’ın altın sandığı hangisi?

Akçaabat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akçaabat, Yaylacık Mah., 1305 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.

Akçaabat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ortaköy (%62,6) mahallesinde, en düşük oyu Eskiköy (%9,9) mahallesinde aldı.

Akçaabat’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Eskiköy (%79,8) mahallesinde, en düşük oyu Aydınköy (%4,8) mahallesinde aldı.

Akçaabat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karaman Mah. (%94,5), en düşük katılım Sarıtaş Mah. (%69,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.