Trabzon Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Trabzon’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Trabzon’da Recep Tayyip Erdoğan %69,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Trabzon sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Trabzon’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Trabzon’da oyların %15,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Trabzon’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçaabat | AK Parti %41,7 | %79,2 |
| Araklı | AK Parti %45,6 | %73,1 |
| Arsin | Yeniden Refah %51,5 | %82,4 |
| Beşikdüzü | CHP %34,2 | %83,6 |
| Dernekpazarı | AK Parti %48,4 | %75,1 |
| Düzköy | AK Parti %54,5 | %84,8 |
| Hayrat | AK Parti %73,5 | %76,2 |
| Köprübaşı | AK Parti %55,5 | %81,7 |
| Maçka | AK Parti %42,0 | %85,5 |
| Of | AK Parti %48,0 | %76,0 |
| Ortahisar | CHP %49,7 | %74,5 |
| Sürmene | AK Parti %43,8 | %76,8 |
| Tonya | AK Parti %72,5 | %85,8 |
| Vakfıkebir | AK Parti %81,5 | %83,6 |
| Yomra | İYİ Parti %48,3 | %80,5 |
| Çarşıbaşı | MHP %41,9 | %87,2 |
| Çaykara | AK Parti %45,4 | %79,1 |
| Şalpazarı | MHP %30,2 | %88,5 |
Altın sandık
Trabzon’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Trabzon’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Trabzon seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Trabzon’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Trabzon’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,5 ile ikinci oldu.
Trabzon’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Trabzon’da 619.771 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.257 sandıkta kullanıldı.
Trabzon’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4, Kemal Kılıçdaroğlu %28,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,0 ile önde çıktı.
Trabzon’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,8, CHP %17,8, İYİ Parti %12,3, MHP %10,8, Yeniden Refah %4,6.
Trabzon’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Trabzon’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Trabzon’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Trabzon’da oyların %15,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,2 puan.
Trabzon’da salıncak ilçe var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Trabzon’da salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Trabzon’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Trabzon’da etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 23,1 puan.
Trabzon’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Trabzon’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Trabzon’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Trabzon’da geçersiz oy oranı %5,8 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 18 sandık var.
Trabzon’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Trabzon’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Trabzon hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Trabzon’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Trabzon’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Trabzon’daki 18 ilçenin 12 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Trabzon’un altın sandığı hangisi?
Trabzon’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akçaabat, Yaylacık Mah., 1299 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.
Trabzon’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Vakfıkebir (%81,5) ilçesinde, en düşük oyu Yomra (%31,1) ilçesinde aldı.
Trabzon’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ortahisar (%49,7) ilçesinde, en düşük oyu Arsin (%2,9) ilçesinde aldı.
Trabzon’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şalpazarı (%88,5), en düşük katılım Araklı (%73,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Trabzon ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.