Yomra Seçim Sonuçları
2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yomra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 4,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yomra’da Recep Tayyip Erdoğan %69,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yomra sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yomra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yomra’da oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma İYİ Parti lehine 5,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Maden Mah. | AK Parti → DP | 52,5 | 2,7 |
| Kılıçlı Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 51,6 | 29,8 |
| Pınarlı Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 50,2 | 20,5 |
| Çamlıca Mah. | AK Parti → DP | 42,5 | 8,4 |
| Kayabaşı Mah. | AK Parti → DP | 36,3 | 2,5 |
| Namıkkemal Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 30,5 | 9,4 |
| Özdil Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 24,6 | 31,0 |
| Yenice Mah. | AK Parti (aynı) | 24,6 | 2,8 |
| Gülyurdu Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 22,1 | 2,0 |
| Yokuşlu Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 20,7 | 7,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yomra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Demirciler Mah. | İYİ Parti %62,5 | %92,1 |
| Gülyurdu Mah. | İYİ Parti %39,4 | %91,5 |
| Gürsel Mah. | İYİ Parti %41,3 | %80,1 |
| Kayabaşı Mah. | DP %35,5 | %86,8 |
| Kaşüstü Mah. | İYİ Parti %57,8 | %75,1 |
| Kömürcü Mah. | AK Parti %50,8 | %85,5 |
| Kılıçlı Mah. | İYİ Parti %60,9 | %70,9 |
| Kıratlı Mah. | İYİ Parti %48,8 | %83,1 |
| Maden Mah. | DP %42,5 | %92,0 |
| Namıkkemal Mah. | AK Parti %46,9 | %83,8 |
| Ocak Mah. | İYİ Parti %56,9 | %90,8 |
| Oymalı Mah. | İYİ Parti %43,6 | %79,6 |
| Pınarlı Mah. | İYİ Parti %51,5 | %91,1 |
| Sancak Mah. | İYİ Parti %47,4 | %77,5 |
| Tandırlı Mah. | AK Parti %50,8 | %89,3 |
| Taşdelen Mah. | İYİ Parti %41,4 | %87,1 |
| Tepeköy Mah. | İYİ Parti %51,2 | %80,2 |
| Yenice Mah. | AK Parti %38,6 | %93,9 |
| Yokuşlu Mah. | AK Parti %43,0 | %86,1 |
| Çamlıca Mah. | DP %41,5 | %90,8 |
Altın sandık
Yomra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yomra’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yomra seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yomra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yomra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu.
Yomra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yomra’da 34.129 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 121 sandıkta kullanıldı.
Yomra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9 ile önde çıktı.
Yomra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %49,9, CHP %16,4, İYİ Parti %12,2, MHP %9,0, Yeniden Refah %4,0.
Yomra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yomra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yomra’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yomra’da oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 5,1 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Yomra’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Maden Mah., Kılıçlı Mah., Pınarlı Mah..
Yomra’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yomra’da etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,2 puan.
Yomra’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 6,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 3,9 puan daha yüksek; DP oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yomra’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yomra’da geçersiz oy oranı %4,3 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Yomra’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yomra’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yomra hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yomra’da AK Parti 3 kez, İYİ Parti 2 kez birinci oldu.
Yomra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yomra’daki 25 mahallenin 16 tanesinde İYİ Parti, 6 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DP birinci çıktı.
Yomra’nın altın sandığı hangisi?
Yomra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yomra, Çınarlı Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.
Yomra’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Demirciler (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Tandırlı (%18,2) mahallesinde aldı.
Yomra’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamlıyurt (%54,5) mahallesinde, en düşük oyu Pınarlı (%15,9) mahallesinde aldı.
Yomra’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çamlıyurt Mah. (%95,8), en düşük katılım Kaşüstü Mah. (%75,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.