Tonya Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tonya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %19,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tonya’da Recep Tayyip Erdoğan %63,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%72,5
2024 katılım
%85,8
yerel seçim
Seçmen
11.907
2024
Sandık
44
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tonya sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTonya, Trabzon · katılım %85,8TonyaTrabzonAK Parti%72,47%39,44CHP%19,53%29,31BTP%3,78%1,58Yeniden Refah%2,69%12,25Zafer Partisi%0,84%1,05BBP%0,69%1,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTonya, Trabzon · katılım %87,4TonyaTrabzonErdoğan%58,82%65,39Kılıçdaroğlu%35,58%28,28Sinan Oğan%4,90%5,97Muharrem İnce%0,70%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTonya, Trabzon · katılım %85,2TonyaTrabzonErdoğan%63,22%68,97Kılıçdaroğlu%36,78%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTonya, Trabzon · katılım %87,7TonyaTrabzonAK Parti%44,64%47,84CHP%23,29%17,77İYİ Parti%14,27%12,33MHP%6,45%10,81Yeniden Refah%3,99%4,58Zafer Partisi%1,30%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tonya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tonya’da oyların %18,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 13,9 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sayraç Mah.CHP → AK Parti38,427,5
Turalı Mah.CHP → AK Parti27,68,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,5
CHP%39,6
MHP%4,1
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,2
Muharrem İnce%31,4
Meral Akşener%5,8
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,2
CHP%24,3
İYİ Parti%7,6
Katılım %88,7
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
CHP%35,9
Saadet%2,5
Katılım %85,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Kemal Kılıçdaroğlu%35,6
Sinan Oğan%4,9
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
CHP%23,3
İYİ Parti%14,3
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,2
Kemal Kılıçdaroğlu%36,8
Katılım %85,2
2024 YerelYerel
AK Parti%72,5
CHP%19,5
BTP%3,8
Katılım %85,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tonya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Biçinlik Mah.AK Parti %61,8%100,0
Büyük Mah.AK Parti %62,9%81,9
Hoşarlı Mah.AK Parti %86,6%88,0
Kalemli Mah.AK Parti %79,4%90,7
Kaleönü Mah.AK Parti %76,9%84,5
Kalınçam Mah.AK Parti %71,1%87,5
Karaağaçlı Mah.AK Parti %86,2%86,3
Karasu Mah.AK Parti %89,3%90,8
Karşular Mah.AK Parti %78,0%82,5
Kayacan Mah.AK Parti %86,3%91,9
Kozluca Mah.AK Parti %72,9%92,9
Kösecik Mah.AK Parti %85,7%93,1
Melikşah Mah.AK Parti %79,7%89,2
Orta Mah.CHP %56,0%82,8
Sayraç Mah.AK Parti %57,5%88,4
Sağrı Mah.AK Parti %85,1%93,0
Turalı Mah.AK Parti %50,8%80,0
Yakçukur Mah.AK Parti %74,3%92,5
Yeni Mah.AK Parti %77,7%83,0
Çamlı Mah.AK Parti %77,5%91,3

Altın sandık

Tonya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tonya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hoşarlı Mah.%86,6
Kayacan Mah.%86,3
Karaağaçlı Mah.%86,2
En zayıf
Orta Mah.%36,2
Sayraç Mah.%57,5
Büyük Mah.%62,9
CHP
En güçlü
Orta Mah.%56,0
Büyük Mah.%30,9
Sayraç Mah.%30,0
En zayıf
Kalemli Mah.%6,5
Kayacan Mah.%7,0
Hoşarlı Mah.%7,4

Seçime katılım

2024 Yerel%85,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,2 / TR %84,1
2019 Yerel%85,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kayacan Mah.%91,9
Kalemli Mah.%90,7
Melikşah Mah.%89,2
Sayraç Mah.%88,4
Hoşarlı Mah.%88,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Büyük Mah.%81,9
Karşular Mah.%82,5
İskenderli Mah.%82,6
Orta Mah.%82,8
Yeni Mah.%83,0

Tonya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tonya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tonya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %19,5 ile ikinci oldu.

Tonya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tonya’da 11.907 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 44 sandıkta kullanıldı.

Tonya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8, Kemal Kılıçdaroğlu %35,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,2 ile önde çıktı.

Tonya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,6, CHP %23,3, İYİ Parti %14,3, MHP %6,5, Yeniden Refah %4,0.

Tonya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tonya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tonya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tonya’da oyların %18,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 13,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Tonya’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Sayraç Mah., Turalı Mah..

Tonya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tonya’da etkin parti sayısı 1,77; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 52,9 puan.

Tonya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 11,1 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 13,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tonya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tonya’da geçersiz oy oranı %9,76 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Tonya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tonya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tonya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tonya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Tonya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tonya’daki 22 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Tonya’nın altın sandığı hangisi?

Tonya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tonya, Büyük Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 5,22 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,52 puan sapmayla verdi.

Tonya’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hoşarlı (%86,6) mahallesinde, en düşük oyu Orta (%36,2) mahallesinde aldı.

Tonya’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Orta (%56,0) mahallesinde, en düşük oyu Kalemli (%6,5) mahallesinde aldı.

Tonya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayacan Mah. (%91,9), en düşük katılım Büyük Mah. (%81,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.