Beşikdüzü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Beşikdüzü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,2 oyla CHP kazandı. MHP %32,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 26,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beşikdüzü’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%34,2
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
18.105
2024
Sandık
69
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Beşikdüzü sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBeşikdüzü, Trabzon · katılım %83,6BeşikdüzüTrabzonCHP%34,17%29,31MHP%32,43%2,45BTP%14,46%1,58İYİ Parti%7,64%6,43DP%5,71%1,43Yeniden Refah%2,09%12,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBeşikdüzü, Trabzon · katılım %89,1BeşikdüzüTrabzonKılıçdaroğlu%49,16%28,28Erdoğan%43,84%65,39Sinan Oğan%6,32%5,97Muharrem İnce%0,68%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBeşikdüzü, Trabzon · katılım %86,5BeşikdüzüTrabzonKılıçdaroğlu%52,62%31,03Erdoğan%47,38%68,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBeşikdüzü, Trabzon · katılım %89,1BeşikdüzüTrabzonİYİ Parti%38,82%12,33AK Parti%28,30%47,84CHP%18,32%17,77MHP%7,82%10,81Zafer Partisi%1,45%1,87Yeniden Refah%1,30%4,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Beşikdüzü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Beşikdüzü’de oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Nefsişarlı Mah.Millet İttifakı → BTP47,113,5
Takazlı Mah.Cumhur İttifakı (aynı)43,22,0
Çakırlı Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı36,033,2
Akkese Mah.Millet İttifakı (aynı)30,70,8
Fatih Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı29,23,3
Yenicami Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı28,722,6
Anbarlı Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı26,71,8
Hünerli Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı22,94,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,0
CHP%35,5
MHP%17,1
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,7
Muharrem İnce%37,9
Meral Akşener%15,0
Katılım %88,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,2
CHP%29,9
İYİ Parti%19,7
Katılım %88,4
2019 YerelYerel
CHP%60,6
AK Parti%36,9
BBP%1,3
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,2
Recep Tayyip Erdoğan%43,8
Sinan Oğan%6,3
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
İYİ Parti%38,8
AK Parti%28,3
CHP%18,3
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,6
Recep Tayyip Erdoğan%47,4
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
CHP%34,2
MHP%32,4
BTP%14,5
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adacık Mah.CHP %47,2%83,4
Akkese Mah.MHP %33,5%87,5
Aksaklı Mah.CHP %54,9%87,8
Anbarlı Mah.MHP %37,3%80,9
Ardıçatak Mah.CHP %28,4%94,7
Aruz Mah.MHP %47,6%87,6
Ağaçlı Mah.CHP %58,8%81,2
Bayırköy Mah.CHP %60,7%97,4
Beşikdağ Mah.CHP %45,5%79,3
Bozlu Mah.MHP %33,9%93,1
Cumhuriyet Mah.CHP %35,0%76,8
Dağlıca Mah.MHP %53,1%85,8
Denizli Mah.CHP %64,0%86,8
Duygulu Mah.MHP %39,6%95,4
Fatih Mah.MHP %36,5%78,5
Gürgenli Mah.MHP %30,2%99,1
Hünerli Mah.MHP %40,0%93,0
Kalegüney Mah.MHP %37,4%90,7
Korkuthan Mah.CHP %37,5%91,1
Kutluca Mah.MHP %52,9%88,4

Altın sandık

Beşikdüzü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Beşikdüzü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ağaçlı Mah.%58,8
Vardallı Mah.%55,0
Adacık Mah.%47,2
En zayıf
Takazlı Mah.%10,8
Yeşilköy Mah.%11,5
Nefsişarlı Mah.%19,0
MHP
En güçlü
Dağlıca Mah.%53,1
Kutluca Mah.%52,9
Yeşilköy Mah.%42,1
En zayıf
Ağaçlı Mah.%17,6
Şahmelik Mah.%18,4
Oğuz Mah.%20,7
BTP
En güçlü
Nefsişarlı Mah.%40,9
Takazlı Mah.%36,1
Yeşilköy Mah.%21,1
En zayıf
Hünerli Mah.%3,0
Dağlıca Mah.%4,2
Oğuz Mah.%5,0

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Takazlı Mah.%93,4
Bozlu Mah.%93,1
Hünerli Mah.%93,0
Korkuthan Mah.%91,1
Şahmelik Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çeşmeönü Mah.%75,4
Vardallı Mah.%76,2
Cumhuriyet Mah.%76,8
Fatih Mah.%78,5
Beşikdağ Mah.%79,3

Beşikdüzü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Beşikdüzü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Beşikdüzü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,2 oyla CHP kazandı. MHP %32,4 ile ikinci oldu.

Beşikdüzü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’de 18.105 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 69 sandıkta kullanıldı.

Beşikdüzü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,2, Recep Tayyip Erdoğan %43,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 ile önde çıktı.

Beşikdüzü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

İYİ Parti %38,8, AK Parti %28,3, CHP %18,3, MHP %7,8, Zafer Partisi %1,4.

Beşikdüzü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Beşikdüzü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Beşikdüzü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Beşikdüzü’de oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Beşikdüzü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Nefsişarlı Mah., Takazlı Mah., Çakırlı Mah..

Beşikdüzü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’de etkin parti sayısı 3,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 1,7 puan.

Beşikdüzü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Beşikdüzü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’de geçersiz oy oranı %5,2 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Beşikdüzü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beşikdüzü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Beşikdüzü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beşikdüzü’de AK Parti 2 kez, CHP 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Beşikdüzü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Beşikdüzü’deki 34 mahallenin 17 tanesinde CHP, 16 tanesinde MHP, 1 tanesinde BTP birinci çıktı.

Beşikdüzü’nün altın sandığı hangisi?

Beşikdüzü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beşikdüzü, Cumhuriyet Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,43 puan saptı.

Beşikdüzü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ağaçlı (%58,8) mahallesinde, en düşük oyu Takazlı (%10,8) mahallesinde aldı.

Beşikdüzü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dağlıca (%53,1) mahallesinde, en düşük oyu Ağaçlı (%17,6) mahallesinde aldı.

Beşikdüzü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Takazlı Mah. (%93,4), en düşük katılım Çeşmeönü Mah. (%75,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.