Sürmene Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sürmene’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %27,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sürmene’de Recep Tayyip Erdoğan %76,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,8
2024 katılım
%76,8
yerel seçim
Seçmen
20.758
2024
Sandık
93
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sürmene sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSürmene, Trabzon · katılım %76,8SürmeneTrabzonAK Parti%43,81%39,44Yeniden Refah%27,18%12,25Saadet%12,08%4,17CHP%10,78%29,31İYİ Parti%3,57%6,43DEVA%0,93%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSürmene, Trabzon · katılım %86,0SürmeneTrabzonErdoğan%73,17%65,39Kılıçdaroğlu%21,39%28,28Sinan Oğan%5,09%5,97Muharrem İnce%0,35%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSürmene, Trabzon · katılım %83,8SürmeneTrabzonErdoğan%76,94%68,97Kılıçdaroğlu%23,06%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSürmene, Trabzon · katılım %86,0SürmeneTrabzonAK Parti%50,71%47,84CHP%13,94%17,77MHP%11,48%10,81İYİ Parti%8,68%12,33Yeniden Refah%8,62%4,58Zafer Partisi%1,99%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sürmene’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sürmene’de oyların %38,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Oylum Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah62,822,0
Yazıoba Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah56,67,4
Fındıcak Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,13,3
Yeşilköy Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah54,05,0
Armutlu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah52,60,0
Balıklı Mah.Cumhur İttifakı → Saadet40,85,8
Dirlik Mah.Cumhur İttifakı (aynı)39,41,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,3
Saadet%17,3
MHP%15,4
Katılım %81,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Muharrem İnce%14,5
Meral Akşener%5,2
Katılım %85,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,5
MHP%12,6
CHP%10,9
Katılım %85,0
2019 YerelYerel
AK Parti%54,6
BBP%24,7
CHP%13,4
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,2
Kemal Kılıçdaroğlu%21,4
Sinan Oğan%5,1
Katılım %86,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,7
CHP%13,9
MHP%11,5
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,9
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
AK Parti%43,8
Yeniden Refah%27,2
Saadet%12,1
Katılım %76,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sürmene’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksu Mah.AK Parti %42,2%85,1
Armutlu Mah.Yeniden Refah %43,0%78,3
Aşağıovalı Mah.AK Parti %63,9%81,1
Balıklı Mah.Saadet %35,7%75,1
Birlik Mah.AK Parti %50,8%72,7
Dirlik Mah.AK Parti %32,1%88,2
Fındıcak Mah.Yeniden Refah %43,9%80,2
Gültepe Mah.AK Parti %50,5%79,0
Güneyköy Mah.Yeniden Refah %71,8%76,1
Kahraman Mah.AK Parti %63,7%77,2
Karacakaya Mah.AK Parti %45,9%78,8
Konak Mah.AK Parti %54,4%87,2
Koyuncular Mah.AK Parti %73,4%81,5
Küçükdere Mah.Yeniden Refah %58,6%59,0
Muratlı Mah.AK Parti %49,9%71,7
Ormanseven Mah.AK Parti %45,1%84,0
Orta Mah.AK Parti %41,1%74,3
Ortaköy Mah.AK Parti %76,5%73,5
Oylum Mah.Yeniden Refah %56,7%72,8
Petekli Mah.AK Parti %65,2%67,8

Altın sandık

Sürmene’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sürmene’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Petekli Mah.%65,2
Kahraman Mah.%63,7
Yukarıçavuşlu Mah.%52,8
En zayıf
Balıklı Mah.%29,5
Dirlik Mah.%32,1
Soğuksu Mah.%34,2
Yeniden Refah
En güçlü
Oylum Mah.%56,7
Yazıoba Mah.%46,6
Fındıcak Mah.%43,9
En zayıf
Balıklı Mah.%13,9
Kahraman Mah.%14,2
Dirlik Mah.%15,0
Saadet
En güçlü
Balıklı Mah.%35,7
Çavuşlu Mah.%28,2
Yeniay Mah.%24,8
En zayıf
Oylum Mah.%2,0
Armutlu Mah.%2,2
Yazıoba Mah.%2,8

Seçime katılım

2024 Yerel%76,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıçavuşlu Mah.%88,8
Dirlik Mah.%88,2
Çavuşlu Mah.%84,2
Ormanseven Mah.%84,0
Yazıoba Mah.%82,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Petekli Mah.%67,8
Yeniay Mah.%68,7
Çamburnu Mah.%70,7
Muratlı Mah.%71,7
Oylum Mah.%72,8

Sürmene seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sürmene’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sürmene’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %27,2 ile ikinci oldu.

Sürmene’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sürmene’de 20.758 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 93 sandıkta kullanıldı.

Sürmene’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,2, Kemal Kılıçdaroğlu %21,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,9 ile önde çıktı.

Sürmene’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,7, CHP %13,9, MHP %11,5, İYİ Parti %8,7, Yeniden Refah %8,6.

Sürmene’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sürmene’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sürmene’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sürmene’de oyların %38,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,1 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Sürmene’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Oylum Mah., Yazıoba Mah., Fındıcak Mah..

Sürmene’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sürmene’de etkin parti sayısı 3,41; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 16,6 puan.

Sürmene’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sürmene’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sürmene’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sürmene’de geçersiz oy oranı %6,75 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sürmene’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sürmene’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sürmene hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sürmene’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sürmene’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sürmene’deki 37 mahallenin 29 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Sürmene’nin altın sandığı hangisi?

Sürmene’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sürmene, Yemişli Mah., 1075 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,71 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,47 puan sapmayla verdi.

Sürmene’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Petekli (%65,2) mahallesinde, en düşük oyu Balıklı (%29,5) mahallesinde aldı.

Sürmene’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Oylum (%56,7) mahallesinde, en düşük oyu Balıklı (%13,9) mahallesinde aldı.

Sürmene’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıçavuşlu Mah. (%88,8), en düşük katılım Petekli Mah. (%67,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.