Araklı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Araklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Araklı’da Recep Tayyip Erdoğan %85,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Araklı sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Araklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Araklı’da oyların %26,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| İyisu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 88,9 | 78,5 |
| Yüceyurt Mah. | AK Parti (aynı) | 46,8 | 2,6 |
| Buzluca Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 44,5 | 43,9 |
| Kayacık Mah. | AK Parti (aynı) | 42,6 | 2,5 |
| Erikli Mah. | AK Parti → Saadet | 36,6 | 14,2 |
| Taşönü Mah. | Saadet → AK Parti | 34,3 | 31,7 |
| Kaymaklı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,5 | 0,4 |
| Yoncalı Mah. | AK Parti → BBP | 31,9 | 0,3 |
| Ortaköy Mah. | AK Parti → Saadet | 21,4 | 21,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Araklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aytaş Mah. | AK Parti %53,0 | %73,5 |
| Ayvadere Mah. | AK Parti %43,7 | %83,3 |
| Bahçecik Mah. | AK Parti %88,5 | %69,2 |
| Bereketli Mah. | AK Parti %66,9 | %53,4 |
| Birlik Mah. | AK Parti %59,5 | %90,1 |
| Buzluca Mah. | CHP %61,8 | %87,3 |
| Değirmencik Mah. | AK Parti %56,9 | %77,5 |
| Erenler Mah. | AK Parti %43,4 | %78,0 |
| Erikli Mah. | Saadet %42,5 | %83,7 |
| Halilli Mah. | AK Parti %47,6 | %49,4 |
| Hasköy Mah. | AK Parti %46,5 | %86,9 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %32,6 | %66,9 |
| Kalecik Mah. | AK Parti %42,1 | %83,4 |
| Karatepe Mah. | AK Parti %48,7 | %91,0 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %50,0 | %61,3 |
| Kayacık Mah. | AK Parti %43,7 | %81,7 |
| Kayaiçi Mah. | AK Parti %64,3 | %75,0 |
| Kaymaklı Mah. | CHP %32,6 | %86,5 |
| Kestanelik Mah. | AK Parti %43,3 | %78,3 |
| Köprüüstü Mah. | AK Parti %74,0 | %86,8 |
Altın sandık
Araklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Araklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Araklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Araklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Araklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,3 ile ikinci oldu.
Araklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Araklı’da 38.039 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 145 sandıkta kullanıldı.
Araklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,9, Kemal Kılıçdaroğlu %13,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,0 ile önde çıktı.
Araklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %58,5, MHP %14,3, CHP %9,7, Yeniden Refah %6,1, İYİ Parti %5,6.
Araklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Araklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Araklı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Araklı’da oyların %26,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,5 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Araklı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları İyisu Mah., Yüceyurt Mah., Buzluca Mah..
Araklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Araklı’da etkin parti sayısı 3,31; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 21,3 puan.
Araklı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Araklı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Araklı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Araklı’da geçersiz oy oranı %6,59 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Araklı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Araklı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Araklı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Araklı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Araklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Araklı’daki 50 mahallenin 43 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Saadet, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Araklı’nın altın sandığı hangisi?
Araklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Araklı, Merkez Mah., 1066 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,39 puan saptı.
Araklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşgeçit (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilce (%23,5) mahallesinde aldı.
Araklı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yüceyurt (%45,7) mahallesinde, en düşük oyu Aytaş (%5,6) mahallesinde aldı.
Araklı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %73,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilce Mah. (%91,0), en düşük katılım Özgen Mah. (%62,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.