Hayrat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hayrat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hayrat’ta Recep Tayyip Erdoğan %90,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%73,5
2024 katılım
%76,2
yerel seçim
Seçmen
8.069
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hayrat sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHayrat, Trabzon · katılım %76,2HayratTrabzonAK Parti%73,51%39,44Yeniden Refah%18,99%12,25Saadet%3,62%4,17İYİ Parti%2,08%6,43Zafer Partisi%1,13%1,05BTP%0,67%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHayrat, Trabzon · katılım %87,5HayratTrabzonErdoğan%88,14%65,39Kılıçdaroğlu%9,43%28,28Sinan Oğan%2,23%5,97Muharrem İnce%0,19%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHayrat, Trabzon · katılım %89,0HayratTrabzonErdoğan%90,66%68,97Kılıçdaroğlu%9,34%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHayrat, Trabzon · katılım %87,5HayratTrabzonAK Parti%62,98%47,84MHP%19,37%10,81CHP%5,84%17,77İYİ Parti%4,43%12,33Yeniden Refah%3,93%4,58Zafer Partisi%0,83%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hayrat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hayrat’ta oyların %25,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 20,1 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,42,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%82,7
CHP%8,2
Saadet%5,3
Katılım %78,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,2
Muharrem İnce%6,6
Meral Akşener%2,4
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%74,6
MHP%13,7
CHP%4,7
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%94,6
BTP%5,4
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,1
Kemal Kılıçdaroğlu%9,4
Sinan Oğan%2,2
Katılım %87,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%63,0
MHP%19,4
CHP%5,8
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,7
Kemal Kılıçdaroğlu%9,3
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
AK Parti%73,5
Yeniden Refah%19,0
Saadet%3,6
Katılım %76,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hayrat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağaçlı Düz Mah.AK Parti %75,0%55,9
Balaban Mah.AK Parti %70,9%78,9
Balaban Merkez Mah.AK Parti %76,7%62,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %62,0%86,2
Dağönü Mah.AK Parti %77,5%79,9
Dereyurt Mah.AK Parti %71,5%67,3
Fatih Mah.AK Parti %73,9%69,7
Geçitli Mah.AK Parti %82,2%74,1
Göksel Mah.AK Parti %86,3%77,8
Görgülü Mah.AK Parti %68,8%70,8
Gülderen Fatih Mah.AK Parti %74,5%76,4
Gülderen Merkez Mah.AK Parti %77,6%74,8
Hamzali Mah.AK Parti %88,1%56,2
Hürriyet Mah.AK Parti %75,3%80,6
Kurtuluş Mah.AK Parti %64,7%94,7
Köyceğiz Mah.AK Parti %82,8%77,0
Kılavuz Mah.AK Parti %85,7%74,7
Merkez Mah.Yeniden Refah %49,0%75,9
Meydanlı Mah.AK Parti %50,0%74,2
Onur Mah.AK Parti %83,3%80,0

Altın sandık

Hayrat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hayrat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Pınarca Mah.%83,7
Köyceğiz Mah.%82,8
Geçitli Mah.%82,2
En zayıf
Merkez Mah.%46,2
Yarlı Mah.%70,4
Balaban Mah.%70,9
Yeniden Refah
En güçlü
Merkez Mah.%49,0
Balaban Mah.%21,6
Dereyurt Mah.%20,9
En zayıf
Köyceğiz Mah.%7,7
Yarlı Mah.%9,8
Pınarca Mah.%13,0

Seçime katılım

2024 Yerel%76,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yarlı Mah.%86,3
Taflancık Mah.%84,9
Balaban Mah.%78,9
Pınarca Mah.%77,9
Köyceğiz Mah.%77,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Balaban Merkez Mah.%62,5
Dereyurt Mah.%67,3
Geçitli Mah.%74,1
Yeniköy Mah.%75,8
Merkez Mah.%75,9

Hayrat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hayrat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hayrat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,0 ile ikinci oldu.

Hayrat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hayrat’ta 8.069 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Hayrat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,1, Kemal Kılıçdaroğlu %9,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %90,7 ile önde çıktı.

Hayrat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %63,0, MHP %19,4, CHP %5,8, İYİ Parti %4,4, Yeniden Refah %3,9.

Hayrat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hayrat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 23,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hayrat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hayrat’ta oyların %25,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 20,1 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Hayrat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah..

Hayrat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hayrat’ta etkin parti sayısı 1,73; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 54,5 puan.

Hayrat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Saadet oyu ortalama 1,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Hayrat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hayrat’ta geçersiz oy oranı %6,02 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hayrat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hayrat’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Hayrat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hayrat’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Hayrat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hayrat’taki 35 mahallenin 34 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Hayrat’ın altın sandığı hangisi?

Hayrat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hayrat, Dereyurt Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,19 puan saptı.

Hayrat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pınarca (%83,7) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%46,2) mahallesinde aldı.

Hayrat’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Merkez (%49,0) mahallesinde, en düşük oyu Köyceğiz (%7,7) mahallesinde aldı.

Hayrat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yarlı Mah. (%86,3), en düşük katılım Balaban Merkez Mah. (%62,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.