Köprübaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Köprübaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %20,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Köprübaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %87,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,5
2024 katılım
%81,7
yerel seçim
Seçmen
4.156
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Köprübaşı sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKöprübaşı, Trabzon · katılım %81,7KöprübaşıTrabzonAK Parti%55,51%39,44BBP%20,24%1,36Yeniden Refah%14,81%12,25CHP%3,91%29,31İYİ Parti%3,03%6,43Saadet%1,37%4,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKöprübaşı, Trabzon · katılım %84,3KöprübaşıTrabzonErdoğan%83,13%65,39Kılıçdaroğlu%13,12%28,28Sinan Oğan%3,36%5,97Muharrem İnce%0,39%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKöprübaşı, Trabzon · katılım %82,7KöprübaşıTrabzonErdoğan%86,98%68,97Kılıçdaroğlu%13,02%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKöprübaşı, Trabzon · katılım %84,3KöprübaşıTrabzonAK Parti%60,51%47,84MHP%13,23%10,81CHP%7,54%17,77İYİ Parti%6,79%12,33Yeniden Refah%6,17%4,58BBP%2,34%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Köprübaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Köprübaşı’da oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 13,0 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pınarbaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,920,2
Yağmurlu Mah.BBP → AK Parti33,56,5
Akpınar Mah.BBP → AK Parti33,038,0
Fidanlı Mah.BBP → AK Parti31,47,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,1
Saadet%30,6
MHP%29,3
Katılım %81,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,1
Muharrem İnce%7,0
Meral Akşener%4,4
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%71,9
MHP%11,9
İYİ Parti%6,0
Katılım %83,6
2019 YerelYerel
AK Parti%49,5
BBP%40,1
Saadet%9,4
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,1
Kemal Kılıçdaroğlu%13,1
Sinan Oğan%3,4
Katılım %84,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%60,5
MHP%13,2
CHP%7,5
Katılım %84,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,0
Kemal Kılıçdaroğlu%13,0
Katılım %82,7
2024 YerelYerel
AK Parti%55,5
BBP%20,2
Yeniden Refah%14,8
Katılım %81,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %62,7%73,0
Arpalı Mah.AK Parti %70,2%91,2
Beşköy Mah.AK Parti %58,7%75,6
Büyükdoğanlı Mah.AK Parti %62,4%71,4
Fidanlı Mah.AK Parti %42,0%81,4
Gündoğan Mah.AK Parti %56,0%84,4
Güneşli Mah.AK Parti %68,0%88,6
Pınarbaşı Mah.Yeniden Refah %56,4%80,2
Yağmurlu Mah.AK Parti %35,9%88,3
Çifteköprü Mah.AK Parti %75,1%88,5

Altın sandık

Köprübaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Köprübaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çifteköprü Mah.%75,1
Güneşli Mah.%68,0
Büyükdoğanlı Mah.%62,4
En zayıf
Pınarbaşı Mah.%36,2
Fidanlı Mah.%42,0
Gündoğan Mah.%56,0
BBP
En güçlü
Fidanlı Mah.%34,7
Gündoğan Mah.%33,0
Güneşli Mah.%20,1
En zayıf
Pınarbaşı Mah.%1,8
Büyükdoğanlı Mah.%8,0
Çifteköprü Mah.%13,7
Yeniden Refah
En güçlü
Pınarbaşı Mah.%56,4
Büyükdoğanlı Mah.%21,3
Beşköy Mah.%17,7
En zayıf
Gündoğan Mah.%3,5
Çifteköprü Mah.%5,0
Güneşli Mah.%6,0

Seçime katılım

2024 Yerel%81,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,7 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güneşli Mah.%88,6
Çifteköprü Mah.%88,5
Gündoğan Mah.%84,4
Fidanlı Mah.%81,4
Pınarbaşı Mah.%80,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Büyükdoğanlı Mah.%71,4
Beşköy Mah.%75,6
Pınarbaşı Mah.%80,2
Fidanlı Mah.%81,4
Gündoğan Mah.%84,4

Köprübaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Köprübaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Köprübaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %20,2 ile ikinci oldu.

Köprübaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da 4.156 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Köprübaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,1, Kemal Kılıçdaroğlu %13,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,0 ile önde çıktı.

Köprübaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %60,5, MHP %13,2, CHP %7,5, İYİ Parti %6,8, Yeniden Refah %6,2.

Köprübaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Köprübaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Köprübaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Köprübaşı’da oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 13,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Köprübaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Pınarbaşı Mah., Yağmurlu Mah., Akpınar Mah..

Köprübaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da etkin parti sayısı 2,68; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 35,3 puan.

Köprübaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da geçersiz oy oranı %5,71 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Köprübaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Köprübaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Köprübaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Köprübaşı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Köprübaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’daki 10 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Köprübaşı’nın altın sandığı hangisi?

Köprübaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Köprübaşı, Güneşli Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,8 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 3,62 puan sapmayla verdi.

Köprübaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çifteköprü (%75,1) mahallesinde, en düşük oyu Pınarbaşı (%36,2) mahallesinde aldı.

Köprübaşı’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Fidanlı (%34,7) mahallesinde, en düşük oyu Pınarbaşı (%1,8) mahallesinde aldı.

Köprübaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güneşli Mah. (%88,6), en düşük katılım Büyükdoğanlı Mah. (%71,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.