Arsin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Arsin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arsin’de Recep Tayyip Erdoğan %82,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%51,5
2024 katılım
%82,3
yerel seçim
Seçmen
24.962
2024
Sandık
94
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Arsin sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArsin, Trabzon · katılım %82,4ArsinTrabzonYeniden Refah%51,46%12,25AK Parti%41,82%39,44CHP%2,85%29,31Saadet%1,91%4,17Zafer Partisi%0,88%1,05BBP%0,41%1,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArsin, Trabzon · katılım %88,7ArsinTrabzonErdoğan%79,12%65,39Kılıçdaroğlu%16,20%28,28Sinan Oğan%4,47%5,97Muharrem İnce%0,21%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArsin, Trabzon · katılım %85,9ArsinTrabzonErdoğan%82,32%68,97Kılıçdaroğlu%17,68%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArsin, Trabzon · katılım %88,6ArsinTrabzonAK Parti%51,91%47,84BBP%14,59%1,55MHP%8,99%10,81CHP%8,80%17,77İYİ Parti%7,75%12,33Yeniden Refah%4,12%4,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Arsin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Arsin’de oyların %55,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 32,9 puan.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İşhan Mah.AK Parti → Yeniden Refah94,588,3
Yolaç Mah.AK Parti → Yeniden Refah91,481,6
Gölcük Mah.Saadet → Yeniden Refah70,421,4
Güneyce Mah.Saadet → Yeniden Refah66,732,8
Güzelyalı Mah.Saadet → Yeniden Refah65,924,2
Sankaya Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,724,9
Başdurak Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,730,9
Yeni Mah.Saadet → Yeniden Refah65,68,7
Atayurt Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,428,0
Özlü Mah.AK Parti → Yeniden Refah62,224,2
Cudibey Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,820,2
Cumhuriyet Mah.Saadet → Yeniden Refah60,919,5
Fatih Mah.Saadet → Yeniden Refah60,721,1
Yeşiltepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,217,5
Örnek Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,011,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,4
MHP%31,6
CHP%2,1
Katılım %87,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,4
Muharrem İnce%9,7
Meral Akşener%5,4
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,2
MHP%14,9
İYİ Parti%7,3
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
AK Parti%56,2
Saadet%39,8
İYİ Parti%3,1
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,1
Kemal Kılıçdaroğlu%16,2
Sinan Oğan%4,5
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,9
BBP%14,6
MHP%9,0
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,3
Kemal Kılıçdaroğlu%17,7
Katılım %85,9
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%51,5
AK Parti%41,8
CHP%2,9
Katılım %82,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Arsin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atayurt Mah.Yeniden Refah %62,3%80,6
Başdurak Mah.Yeniden Refah %65,1%79,7
Cudibey Mah.Yeniden Refah %54,7%82,4
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %56,6%81,8
Dilek Mah.AK Parti %52,5%85,2
Elmaalan Mah.AK Parti %50,0%85,3
Fatih Mah.Yeniden Refah %58,1%79,0
Fındıklı Mah.Yeniden Refah %51,0%76,9
Gölcük Mah.Yeniden Refah %57,5%77,0
Gölgelik Mah.Yeniden Refah %52,7%90,4
Güneyce Mah.Yeniden Refah %63,5%85,2
Güzelyalı Mah.Yeniden Refah %56,6%84,0
Harmanlı Mah.Yeniden Refah %47,7%87,1
Işıklı Mah.AK Parti %55,9%73,9
Karaca Mah.Yeniden Refah %46,3%84,7
Konak Mah.Yeniden Refah %56,9%90,3
Kuzguncuk Mah.Yeniden Refah %47,2%83,4
Nuroğlu Mah.Yeniden Refah %46,4%87,3
Oğuz Mah.Yeniden Refah %56,8%73,8
Sankaya Mah.Yeniden Refah %57,3%88,6

Altın sandık

Arsin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Arsin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
İşhan Mah.%93,2
Başdurak Mah.%65,1
Güneyce Mah.%63,5
En zayıf
Çiçekli Mah.%10,6
Yolüstü Mah.%29,3
Işıklı Mah.%35,5
AK Parti
En güçlü
Çiçekli Mah.%84,2
Yolüstü Mah.%67,2
Işıklı Mah.%55,9
En zayıf
İşhan Mah.%4,9
Güneyce Mah.%30,7
Sankaya Mah.%32,4

Seçime katılım

2024 Yerel%82,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çardaklı Mah.%89,7
Sankaya Mah.%88,6
Özlü Mah.%88,0
Yolüstü Mah.%88,0
Çiçekli Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Oğuz Mah.%73,8
Işıklı Mah.%73,9
Fındıklı Mah.%76,9
Gölcük Mah.%77,0
Yalı Mah.%78,1

Arsin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Arsin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Arsin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu.

Arsin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Arsin’de 24.962 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 94 sandıkta kullanıldı.

Arsin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,1, Kemal Kılıçdaroğlu %16,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,3 ile önde çıktı.

Arsin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,9, BBP %14,6, MHP %9,0, CHP %8,8, İYİ Parti %7,8.

Arsin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Arsin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Arsin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Arsin’de oyların %55,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 32,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Arsin’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları İşhan Mah., Yolaç Mah., Gölcük Mah..

Arsin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Arsin’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,6 puan.

Arsin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Arsin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Arsin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Arsin’de geçersiz oy oranı %3,9 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Arsin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arsin’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Arsin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arsin’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Arsin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Arsin’deki 36 mahallenin 29 tanesinde Yeniden Refah, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Arsin’in altın sandığı hangisi?

Arsin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arsin, Çubuklu Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Arsin’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu İşhan (%93,2) mahallesinde, en düşük oyu Çiçekli (%10,6) mahallesinde aldı.

Arsin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çiçekli (%84,2) mahallesinde, en düşük oyu İşhan (%4,9) mahallesinde aldı.

Arsin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çardaklı Mah. (%89,7), en düşük katılım Oğuz Mah. (%73,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.