Of Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Of’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 33,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Of’ta Recep Tayyip Erdoğan %84,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,0
2024 katılım
%76,0
yerel seçim
Seçmen
34.692
2024
Sandık
140
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Of sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOf, Trabzon · katılım %76,0OfTrabzonAK Parti%47,97%39,44Yeniden Refah%23,05%12,25Saadet%22,82%4,17CHP%3,60%29,31İYİ Parti%1,75%6,43BTP%0,32%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOf, Trabzon · katılım %89,1OfTrabzonErdoğan%81,54%65,39Kılıçdaroğlu%14,20%28,28Sinan Oğan%4,05%5,97Muharrem İnce%0,21%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOf, Trabzon · katılım %87,9OfTrabzonErdoğan%84,34%68,97Kılıçdaroğlu%15,66%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOf, Trabzon · katılım %89,1OfTrabzonAK Parti%56,71%47,84MHP%16,68%10,81CHP%9,05%17,77Yeniden Refah%6,81%4,58İYİ Parti%5,39%12,33Zafer Partisi%1,59%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Of’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Of’ta oyların %42,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 28,2 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti44 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumapazarı Mah.AK Parti → Saadet58,344,3
Cumhuriyet Mah.AK Parti (aynı)52,53,5
Çamlıtepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah42,95,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,6
Saadet%35,6
MHP%8,2
Katılım %83,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,6
Muharrem İnce%9,4
Meral Akşener%3,5
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,2
MHP%15,3
CHP%6,8
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%81,4
CHP%8,3
Saadet%5,7
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,5
Kemal Kılıçdaroğlu%14,2
Sinan Oğan%4,1
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
MHP%16,7
CHP%9,1
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,7
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%48,0
Yeniden Refah%23,1
Saadet%22,8
Katılım %76,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Of’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağaçbaşı Mah.AK Parti %51,9%86,7
Ağaçseven Mah.AK Parti %61,5%50,7
Aşağıkışlacık Mah.AK Parti %41,2%83,4
Ballıca Mah.AK Parti %51,2%85,1
Barış Mah.AK Parti %74,3%84,0
Bayırca Mah.AK Parti %74,4%76,5
Başköy Mah.AK Parti %71,1%76,6
Birlik Mah.AK Parti %62,8%80,5
Bölümlü Mah.AK Parti %42,2%73,7
Cumapazarı Mah.Saadet %67,3%79,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti %36,9%71,1
Darılı Mah.AK Parti %64,3%73,9
Dağalan Mah.Yeniden Refah %50,5%87,0
Dereköy Mah.AK Parti %48,3%73,5
Doğançay Mah.AK Parti %51,9%79,3
Dumlusu Mah.AK Parti %57,8%89,4
Erenköy Mah.AK Parti %53,7%79,9
Esenköy Mah.Yeniden Refah %44,9%80,2
Eskipazar Mah.AK Parti %57,0%74,6
Fındıkoba Mah.AK Parti %42,9%79,3

Altın sandık

Of’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Of’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sugeldi Mah.%71,2
Yemişalan Mah.%67,2
Güresen Mah.%66,8
En zayıf
Cumapazarı Mah.%23,0
Çamlıtepe Mah.%35,0
Cumhuriyet Mah.%36,9
Yeniden Refah
En güçlü
Çamlıtepe Mah.%40,4
Çamlı Mah.%33,5
Cumhuriyet Mah.%33,4
En zayıf
Cumapazarı Mah.%6,7
Erenköy Mah.%6,8
Uluağaç Mah.%10,4
Saadet
En güçlü
Cumapazarı Mah.%67,3
Gürpınar Mah.%35,3
Erenköy Mah.%33,8
En zayıf
Darılı Mah.%5,1
Güresen Mah.%6,6
Kireçli Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%76,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tavşanlı Mah.%92,4
Dumlusu Mah.%89,4
Yazlık Mah.%88,3
Kavakpınar Mah.%86,8
Ağaçbaşı Mah.%86,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ağaçseven Mah.%50,7
Güresen Mah.%62,9
Gürpınar Mah.%68,3
Sulaklı Mah.%68,3
Cumhuriyet Mah.%71,1

Of seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Of’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Of’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu.

Of’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Of’ta 34.692 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 140 sandıkta kullanıldı.

Of’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,5, Kemal Kılıçdaroğlu %14,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,3 ile önde çıktı.

Of’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,7, MHP %16,7, CHP %9,1, Yeniden Refah %6,8, İYİ Parti %5,4.

Of’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Of’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Of’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Of’ta oyların %42,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 28,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Of’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Cumapazarı Mah., Cumhuriyet Mah., Çamlıtepe Mah..

Of’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Of’ta etkin parti sayısı 2,97; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 24,9 puan.

Of’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Of’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Of’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Of’ta geçersiz oy oranı %5,72 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Of’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Of’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Of hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Of’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Of’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Of’taki 68 mahallenin 61 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Of’un altın sandığı hangisi?

Of’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Of, Sulaklı Mah., 1111 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Of’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sugeldi (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Cumapazarı (%23,0) mahallesinde aldı.

Of’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Çamlıtepe (%40,4) mahallesinde, en düşük oyu Cumapazarı (%6,7) mahallesinde aldı.

Of’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tavşanlı Mah. (%92,4), en düşük katılım Ağaçseven Mah. (%50,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.