Maçka Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Maçka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Maçka’da Recep Tayyip Erdoğan %72,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,0
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
22.593
2024
Sandık
104
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Maçka sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMaçka, Trabzon · katılım %85,5MaçkaTrabzonAK Parti%41,95%39,44CHP%36,92%29,31Yeniden Refah%16,00%12,25İYİ Parti%2,04%6,43Saadet%1,42%4,17BTP%0,86%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMaçka, Trabzon · katılım %88,1MaçkaTrabzonErdoğan%69,56%65,39Kılıçdaroğlu%26,28%28,28Sinan Oğan%3,77%5,97Muharrem İnce%0,40%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMaçka, Trabzon · katılım %86,4MaçkaTrabzonErdoğan%72,76%68,97Kılıçdaroğlu%27,24%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMaçka, Trabzon · katılım %88,1MaçkaTrabzonAK Parti%51,88%47,84CHP%20,05%17,77MHP%11,76%10,81İYİ Parti%7,25%12,33Yeniden Refah%3,32%4,58Zafer Partisi%1,37%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Maçka’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Maçka’da oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,0 puan.

10 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bakımlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,023,5
Başar Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,67,4
Bağışlı Mah.AK Parti (aynı)46,60,0
Oğulağaç Mah.AK Parti → CHP38,60,4
Üçgedik Mah.AK Parti (aynı)32,14,3
Sındıran Mah.AK Parti → CHP27,611,8
Armağan Mah.AK Parti → CHP27,423,2
Bahçekaya Mah.AK Parti → CHP24,46,1
Temelli Mah.AK Parti → CHP22,31,9
Hamsiköy Mah.AK Parti → CHP20,06,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,2
CHP%26,5
MHP%13,4
Katılım %88,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,0
Muharrem İnce%21,8
Meral Akşener%5,0
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
CHP%18,4
MHP%11,5
Katılım %86,6
2019 YerelYerel
AK Parti%59,3
CHP%38,3
BBP%1,1
Katılım %87,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,6
Kemal Kılıçdaroğlu%26,3
Sinan Oğan%3,8
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,9
CHP%20,1
MHP%11,8
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Kemal Kılıçdaroğlu%27,2
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
AK Parti%42,0
CHP%36,9
Yeniden Refah%16,0
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Maçka’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarsu Mah.AK Parti %58,1%87,0
Akmescit Mah.CHP %70,1%90,2
Alataş Mah.AK Parti %42,0%87,6
Alaçam Mah.AK Parti %49,2%85,5
Altındere Mah.AK Parti %60,9%92,1
Anayurt Mah.AK Parti %38,4%74,6
Ardıçlıyayla Mah.AK Parti %42,2%95,3
Armağan Mah.CHP %49,5%87,6
Atasu Mah.AK Parti %56,6%79,1
Bahçekaya Mah.CHP %44,1%83,9
Bakımlı Mah.Yeniden Refah %51,7%78,0
Bakırcılar Mah.AK Parti %45,3%76,9
Barışlı Mah.CHP %49,6%89,2
Bağışlı Mah.AK Parti %35,4%94,1
Başar Mah.Yeniden Refah %46,0%84,4
Coşandere Mah.AK Parti %46,6%88,0
Dikkaya Mah.AK Parti %58,7%90,7
Erginköy Mah.AK Parti %52,9%72,7
Esiroğlu Mah.AK Parti %44,8%86,4
Fatih Mah.AK Parti %42,8%78,1

Altın sandık

Maçka’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Maçka’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Akarsu Mah.%58,1
Kaynarca Mah.%57,4
Atasu Mah.%56,6
En zayıf
Akmescit Mah.%22,6
Armağan Mah.%26,3
Ocaklı Mah.%26,6
CHP
En güçlü
Akmescit Mah.%70,1
Ocaklı Mah.%58,6
Güney Mah.%55,2
En zayıf
Başar Mah.%11,1
Akarsu Mah.%15,7
Atasu Mah.%18,3
Yeniden Refah
En güçlü
Başar Mah.%46,0
Bağışlı Mah.%35,4
Yazlık Mah.%28,1
En zayıf
Sevinç Mah.%3,7
Akmescit Mah.%3,8
Güney Mah.%5,4

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%87,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bağışlı Mah.%94,1
Kırantaş Mah.%90,9
Güney Mah.%90,6
Akmescit Mah.%90,2
Kaynarca Mah.%89,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Öğütlü Mah.%72,7
Yeni Atasu Mah.%75,3
Fatih Mah.%78,1
Yazlık Mah.%78,7
Atasu Mah.%79,1

Maçka seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Maçka’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Maçka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,9 ile ikinci oldu.

Maçka’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Maçka’da 22.593 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 104 sandıkta kullanıldı.

Maçka’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,6, Kemal Kılıçdaroğlu %26,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8 ile önde çıktı.

Maçka’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,9, CHP %20,1, MHP %11,8, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %3,3.

Maçka’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Maçka’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Maçka’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Maçka’da oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,0 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Maçka’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Bakımlı Mah., Başar Mah., Bağışlı Mah..

Maçka’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Maçka’da etkin parti sayısı 2,95; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,0 puan.

Maçka’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Maçka’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Maçka’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Maçka’da geçersiz oy oranı %5,66 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Maçka’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Maçka’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Maçka hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Maçka’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Maçka’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Maçka’daki 67 mahallenin 36 tanesinde AK Parti, 28 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Maçka’nın altın sandığı hangisi?

Maçka’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Maçka, Güzelce Mah., 1051 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,74 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,3 puan sapmayla verdi.

Maçka’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akarsu (%58,1) mahallesinde, en düşük oyu Akmescit (%22,6) mahallesinde aldı.

Maçka’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akmescit (%70,1) mahallesinde, en düşük oyu Başar (%11,1) mahallesinde aldı.

Maçka’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bağışlı Mah. (%94,1), en düşük katılım Öğütlü Mah. (%72,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.