Çemişgezek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çemişgezek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çemişgezek’te Recep Tayyip Erdoğan %52,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,3
2024 katılım
%88,0
yerel seçim
Seçmen
2.597
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çemişgezek sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇemişgezek, Tunceli · katılım %88,0ÇemişgezekTunceliAK Parti%50,30%23,47CHP%37,29%36,09MHP%10,22%1,70Yeniden Refah%1,42%0,69DEVA%0,50%0,36Saadet%0,18%0,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇemişgezek, Tunceli · katılım %87,4ÇemişgezekTunceliErdoğan%50,70%16,20Kılıçdaroğlu%45,73%80,26Sinan Oğan%3,27%3,41Muharrem İnce%0,30%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇemişgezek, Tunceli · katılım %85,5ÇemişgezekTunceliErdoğan%52,94%17,19Kılıçdaroğlu%47,06%82,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇemişgezek, Tunceli · katılım %87,4ÇemişgezekTunceliCHP%30,04%32,13AK Parti%28,17%12,07MHP%24,28%5,37Yeşil Sol Parti%8,72%43,87İYİ Parti%3,67%2,20Yeniden Refah%1,62%0,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çemişgezek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çemişgezek’te oyların %32,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 17,3 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hamamatik Mah.AK Parti → CHP41,66,2
Tepebaşı Mah.AK Parti → CHP33,95,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%49,3
AK Parti%44,1
MHP%3,9
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Muharrem İnce%32,0
Selahattin Demirtaş%4,8
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
CHP%21,5
HDP%14,8
Katılım %83,7
2019 YerelYerel
AK Parti%54,0
MHP%38,5
CHP%6,4
Katılım %89,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Kemal Kılıçdaroğlu%45,7
Sinan Oğan%3,3
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
CHP%30,0
AK Parti%28,2
MHP%24,3
Katılım %87,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,9
Kemal Kılıçdaroğlu%47,1
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
AK Parti%50,3
CHP%37,3
MHP%10,2
Katılım %88,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çemişgezek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Hacı Cami Mah.AK Parti %43,4%86,6
Hamamatik Mah.CHP %46,0%91,0
Kale Mah.AK Parti %53,8%93,4
Mescit Mah.AK Parti %52,8%86,9
Tepebaşı Mah.CHP %50,0%85,5
Yenimahalle Mah.AK Parti %63,7%94,9
Çukur Mah.AK Parti %52,1%83,8

Altın sandık

Çemişgezek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%88,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%89,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hamamatik Mah.%91,0
Mescit Mah.%86,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mescit Mah.%86,9
Hamamatik Mah.%91,0

Çemişgezek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çemişgezek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çemişgezek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu.

Çemişgezek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çemişgezek’te 2.597 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Çemişgezek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,7, Kemal Kılıçdaroğlu %45,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,9 ile önde çıktı.

Çemişgezek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %30,0, AK Parti %28,2, MHP %24,3, Yeşil Sol Parti %8,7, İYİ Parti %3,7.

Çemişgezek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çemişgezek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çemişgezek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çemişgezek’te oyların %32,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 17,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çemişgezek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Hamamatik Mah., Tepebaşı Mah..

Çemişgezek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çemişgezek’te etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 13,0 puan.

Çemişgezek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çemişgezek’te geçersiz oy oranı %4,42 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çemişgezek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çemişgezek’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çemişgezek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çemişgezek’te AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Çemişgezek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çemişgezek’teki 7 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çemişgezek’in altın sandığı hangisi?

Çemişgezek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çemişgezek, Mescit Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,11 puan saptı.

Çemişgezek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,0 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.