Tunceli Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Tunceli’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %40,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %18,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tunceli’de Kemal Kılıçdaroğlu %82,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%40,8
2024 katılım
%77,1
yerel seçim
Seçmen
69.131
2024
Sandık
516
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tunceli sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiTunceli · katılım %77,1TunceliTürkiyeCHP%40,81%37,90AK Parti%18,87%35,57DEM Parti%16,01%5,72EMEP%9,51%0,06MHP%4,44%5,01TİP%2,01%0,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTunceli · katılım %87,4TunceliTürkiyeKılıçdaroğlu%80,26%44,88Erdoğan%16,20%49,52Sinan Oğan%3,41%5,17Muharrem İnce%0,13%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTunceli · katılım %87,5TunceliTürkiyeKılıçdaroğlu%82,81%47,82Erdoğan%17,19%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTunceli · katılım %87,3TunceliTürkiyeYeşil Sol Parti%43,87%8,85CHP%32,13%25,22AK Parti%12,07%35,39MHP%5,37%10,00İYİ Parti%2,20%9,64SOL Parti%1,25%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tunceli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tunceli’de oyların %29,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 6,8 puan.

5 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti8 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MazgirtDEM Parti → CHP56,522,9
HozatCHP (aynı)39,54,6
PertekCHP (aynı)36,93,9
MerkezDEM Parti → CHP32,00,3
ÇemişgezekAK Parti (aynı)21,61,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%32,9
BDP%29,0
AK Parti%14,9
Katılım %83,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%58,1
Selahattin Demirtaş%21,1
Recep Tayyip Erdoğan%18,7
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
HDP%52,1
CHP%26,5
AK Parti%13,3
Katılım %86,2
2019 YerelYerel
CHP%28,9
HDP%24,9
AK Parti%20,5
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%80,3
Recep Tayyip Erdoğan%16,2
Sinan Oğan%3,4
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%43,9
CHP%32,1
AK Parti%12,1
Katılım %87,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%82,8
Recep Tayyip Erdoğan%17,2
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%40,8
AK Parti%18,9
DEM Parti%16,0
Katılım %77,1

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tunceli’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
HozatSOL Parti %26,6%80,1
MazgirtCHP %52,2%75,2
MerkezDEM Parti %44,1%71,5
NazımiyeCHP %69,8%76,8
OvacıkCHP %33,6%73,1
PertekAK Parti %37,6%81,1
PülümürCHP %63,4%71,1
ÇemişgezekAK Parti %50,3%88,0

Altın sandık

Tunceli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tunceli’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Nazımiye%69,8
Pülümür%63,4
Mazgirt%52,2
En zayıf
Pertek%25,0
Hozat%25,0
Ovacık%33,6
AK Parti
En güçlü
Çemişgezek%50,3
Pertek%37,6
Pülümür%31,4
En zayıf
Mazgirt%8,5
Merkez%14,6
Nazımiye%21,0
DEM Parti
En güçlü
Merkez%44,1
Nazımiye%4,5
Çemişgezek%0,0
En zayıf
Nazımiye%4,5
Merkez%44,1

Seçime katılım

2024 Yerel%77,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Çemişgezek%88,0
Pertek%81,1
Hozat%80,1
Nazımiye%76,8
Mazgirt%75,2
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Pülümür%71,1
Merkez%71,5
Ovacık%73,1
Mazgirt%75,2
Nazımiye%76,8

Tunceli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tunceli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tunceli’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %40,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %18,9 ile ikinci oldu.

Tunceli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tunceli’de 69.131 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 516 sandıkta kullanıldı.

Tunceli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,3, Recep Tayyip Erdoğan %16,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,8 ile önde çıktı.

Tunceli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %43,9, CHP %32,1, AK Parti %12,1, MHP %5,4, İYİ Parti %2,2.

Tunceli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tunceli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tunceli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tunceli’de oyların %29,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,8 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Tunceli’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Mazgirt, Hozat, Pertek.

Tunceli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tunceli’de etkin parti sayısı 4,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,9 puan.

Tunceli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 11,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tunceli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tunceli’de geçersiz oy oranı %5,26 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Tunceli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tunceli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Tunceli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tunceli’de CHP 3 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Tunceli’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tunceli’deki 8 ilçenin 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde SOL Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Tunceli’nin altın sandığı hangisi?

Tunceli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Atatürk Mah., 1041 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,94 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,47 puan sapmayla verdi.

Tunceli’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Nazımiye (%69,8) ilçesinde, en düşük oyu Pertek (%25,0) ilçesinde aldı.

Tunceli’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çemişgezek (%50,3) ilçesinde, en düşük oyu Mazgirt (%8,4) ilçesinde aldı.

Tunceli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çemişgezek (%88,0), en düşük katılım Pülümür (%71,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.