Hozat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hozat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %26,6 oyla SOL Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hozat’ta Kemal Kılıçdaroğlu %86,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
SOL Parti
%26,6
2024 katılım
%80,1
yerel seçim
Seçmen
2.649
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hozat sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHozat, Tunceli · katılım %80,1HozatTunceliSOL Parti%26,57%1,65CHP%25,01%36,09TİP%23,46%1,46AK Parti%22,57%23,47BTP%0,67%0,59MHP%0,56%1,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHozat, Tunceli · katılım %87,4HozatTunceliKılıçdaroğlu%83,44%80,26Erdoğan%11,99%16,20Sinan Oğan%4,44%3,41Muharrem İnce%0,13%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHozat, Tunceli · katılım %88,3HozatTunceliKılıçdaroğlu%86,57%82,81Erdoğan%13,43%17,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHozat, Tunceli · katılım %87,4HozatTunceliCHP%44,17%32,13Yeşil Sol Parti%35,08%43,87AK Parti%10,38%12,07MHP%2,82%5,37Yeniden Refah%1,77%0,98SOL Parti%1,72%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hozat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hozat’ta oyların %51,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma SOL Parti lehine 23,7 puan.

4 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dr. Alpay Karaagac Mah.CHP → SOL Parti62,46,7
Fikripaşa Mah.CHP → SOL Parti61,95,8
Köprübaşı Mah.CHP → TİP61,68,4
Diyap Ağa Mah.AK Parti (aynı)38,54,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%46,2
TKP%42,9
AK Parti%7,3
Katılım %80,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%64,1
Selahattin Demirtaş%17,8
Recep Tayyip Erdoğan%16,2
Katılım %85,2
2018 MVMilletvekili
HDP%43,0
CHP%38,9
AK Parti%11,0
Katılım %84,7
2019 YerelYerel
CHP%45,9
AK Parti%28,5
TKP%20,1
Katılım %79,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,4
Recep Tayyip Erdoğan%12,0
Sinan Oğan%4,4
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
CHP%44,2
Yeşil Sol Parti%35,1
AK Parti%10,4
Katılım %87,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%86,6
Recep Tayyip Erdoğan%13,4
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
SOL Parti%26,6
CHP%25,0
TİP%23,5
Katılım %80,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hozat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Diyap Ağa Mah.AK Parti %32,0%75,4
Dr. Alpay Karaagac Mah.SOL Parti %30,5%81,7
Fikripaşa Mah.SOL Parti %33,1%80,1
Köprübaşı Mah.TİP %31,8%85,4

Altın sandık

Hozat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hozat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

SOL Parti
En güçlü
Fikripaşa Mah.%33,1
Dr. Alpay Karaagac Mah.%30,5
Köprübaşı Mah.%20,8
En zayıf
Diyap Ağa Mah.%20,5
Köprübaşı Mah.%20,8
Dr. Alpay Karaagac Mah.%30,5
CHP
En güçlü
Diyap Ağa Mah.%28,0
Fikripaşa Mah.%27,3
Dr. Alpay Karaagac Mah.%23,7
En zayıf
Köprübaşı Mah.%21,4
Dr. Alpay Karaagac Mah.%23,7
Fikripaşa Mah.%27,3
TİP
En güçlü
Köprübaşı Mah.%31,8
Fikripaşa Mah.%27,0
Dr. Alpay Karaagac Mah.%23,8
En zayıf
Diyap Ağa Mah.%15,5
Dr. Alpay Karaagac Mah.%23,8
Fikripaşa Mah.%27,0

Seçime katılım

2024 Yerel%80,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%79,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Köprübaşı Mah.%85,4
Dr. Alpay Karaagac Mah.%81,7
Fikripaşa Mah.%80,1
Diyap Ağa Mah.%75,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Diyap Ağa Mah.%75,4
Fikripaşa Mah.%80,1
Dr. Alpay Karaagac Mah.%81,7
Köprübaşı Mah.%85,4

Hozat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hozat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hozat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %26,6 oyla SOL Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu.

Hozat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hozat’ta 2.649 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Hozat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,4, Recep Tayyip Erdoğan %12,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %86,6 ile önde çıktı.

Hozat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,2, Yeşil Sol Parti %35,1, AK Parti %10,4, MHP %2,8, Yeniden Refah %1,8.

Hozat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hozat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 24,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hozat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hozat’ta oyların %51,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma SOL Parti lehine 23,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Hozat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Dr. Alpay Karaagac Mah., Fikripaşa Mah., Köprübaşı Mah..

Hozat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hozat’ta etkin parti sayısı 4,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci SOL Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,6 puan.

Hozat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hozat’ta geçersiz oy oranı %4,1 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hozat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hozat’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Hozat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hozat’ta CHP 3 kez, HDP 1 kez, SOL Parti 1 kez birinci oldu.

Hozat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hozat’taki 4 mahallenin 2 tanesinde SOL Parti, 1 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde TİP birinci çıktı.

Hozat’ın altın sandığı hangisi?

Hozat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hozat, Dr. Alpay Karaagac Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,82 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,94 puan sapmayla verdi.

Hozat’ta SOL Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde SOL Parti en yüksek oyu Fikripaşa (%33,1) mahallesinde, en düşük oyu Diyap Ağa (%20,5) mahallesinde aldı.

Hozat’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Diyap Ağa (%28,0) mahallesinde, en düşük oyu Köprübaşı (%21,4) mahallesinde aldı.

Hozat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Köprübaşı Mah. (%85,4), en düşük katılım Diyap Ağa Mah. (%75,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.