Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla DEM Parti kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %87,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%44,1
2024 katılım
%71,5
yerel seçim
Seçmen
24.625
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Tunceli · katılım %71,5MerkezTunceliDEM Parti%44,06%24,46CHP%36,52%36,09AK Parti%14,61%23,47Zafer Partisi%1,00%0,53İYİ Parti%0,74%0,48BTP%0,70%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Tunceli · katılım %87,3MerkezTunceliKılıçdaroğlu%84,79%80,26Erdoğan%11,33%16,20Sinan Oğan%3,81%3,41Muharrem İnce%0,07%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Tunceli · katılım %87,2MerkezTunceliKılıçdaroğlu%87,64%82,81Erdoğan%12,36%17,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Tunceli · katılım %87,1MerkezTunceliYeşil Sol Parti%53,89%43,87CHP%26,84%32,13AK Parti%9,92%12,07MHP%3,11%5,37İYİ Parti%2,37%2,20SOL Parti%1,23%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %36,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 0,0 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İsmet İnönü Mah.TKP → DEM Parti42,91,5
Aktuluk Mah.TKP → DEM Parti38,620,5
Cumhuriyet Mah.TKP → DEM Parti38,515,9
Esentepe Mah.TKP → DEM Parti37,13,2
Atatürk Mah.TKP → DEM Parti36,11,4
Moğultay Mah.TKP → DEM Parti34,421,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%49,0
CHP%35,6
AK Parti%10,8
Katılım %82,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%57,9
Selahattin Demirtaş%26,6
Recep Tayyip Erdoğan%13,3
Katılım %85,8
2018 MVMilletvekili
HDP%60,7
CHP%22,8
AK Parti%9,9
Katılım %85,8
2019 YerelYerel
TKP%32,8
HDP%28,2
CHP%20,6
Katılım %81,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%84,8
Recep Tayyip Erdoğan%11,3
Sinan Oğan%3,8
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%53,9
CHP%26,8
AK Parti%9,9
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%87,6
Recep Tayyip Erdoğan%12,4
Katılım %87,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%44,1
CHP%36,5
AK Parti%14,6
Katılım %71,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktuluk Mah.DEM Parti %48,8%73,0
Alibaba Mah.DEM Parti %54,8%71,1
Atatürk Mah.DEM Parti %38,9%70,7
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %50,5%72,4
Esentepe Mah.DEM Parti %45,6%75,4
Moğultay Mah.DEM Parti %53,3%69,7
Yeni Mah.DEM Parti %52,1%76,1
İsmet İnönü Mah.DEM Parti %45,8%77,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Alibaba Mah.%54,8
Moğultay Mah.%53,3
Yeni Mah.%52,1
En zayıf
Atatürk Mah.%38,9
Esentepe Mah.%45,6
İsmet İnönü Mah.%45,8
CHP
En güçlü
İsmet İnönü Mah.%44,3
Esentepe Mah.%42,3
Atatürk Mah.%37,6
En zayıf
Aktuluk Mah.%28,3
Moğultay Mah.%32,0
Yeni Mah.%34,2
AK Parti
En güçlü
Atatürk Mah.%18,3
Aktuluk Mah.%17,8
Moğultay Mah.%10,5
En zayıf
İsmet İnönü Mah.%5,9
Alibaba Mah.%6,9
Yeni Mah.%8,2

Seçime katılım

2024 Yerel%71,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,2 / TR %84,1
2019 Yerel%81,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İsmet İnönü Mah.%77,4
Yeni Mah.%76,1
Esentepe Mah.%75,4
Aktuluk Mah.%73,0
Cumhuriyet Mah.%72,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Moğultay Mah.%69,7
Atatürk Mah.%70,7
Alibaba Mah.%71,1
Cumhuriyet Mah.%72,4
Aktuluk Mah.%73,0

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla DEM Parti kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 24.625 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %84,8, Recep Tayyip Erdoğan %11,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %87,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %53,9, CHP %26,8, AK Parti %9,9, MHP %3,1, İYİ Parti %2,4.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 25,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %36,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. 6 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları İsmet İnönü Mah., Aktuluk Mah., Cumhuriyet Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,86; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,5 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 10,6 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 7,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,52 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de BDP 1 kez, HDP 1 kez, TKP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 8 mahallenin 8 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Atatürk Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Alibaba (%54,8) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%38,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İsmet İnönü (%44,3) mahallesinde, en düşük oyu Aktuluk (%28,3) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmet İnönü Mah. (%77,4), en düşük katılım Moğultay Mah. (%69,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.