Nazımiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nazımiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nazımiye’de Kemal Kılıçdaroğlu %89,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%69,8
2024 katılım
%76,8
yerel seçim
Seçmen
1.285
2024
Sandık
4
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nazımiye sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNazımiye, Tunceli · katılım %76,8NazımiyeTunceliCHP%69,78%36,09AK Parti%21,02%23,47DEM Parti%4,53%24,46BTP%2,20%0,59MHP%1,65%1,70DEVA%0,27%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNazımiye, Tunceli · katılım %89,8NazımiyeTunceliKılıçdaroğlu%86,10%80,26Erdoğan%9,17%16,20Sinan Oğan%4,65%3,41Muharrem İnce%0,08%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNazımiye, Tunceli · katılım %91,0NazımiyeTunceliKılıçdaroğlu%88,95%82,81Erdoğan%11,05%17,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNazımiye, Tunceli · katılım %89,8NazımiyeTunceliCHP%43,29%32,13Yeşil Sol Parti%38,96%43,87AK Parti%7,76%12,07MHP%3,69%5,37İYİ Parti%1,76%2,20SOL Parti%1,37%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nazımiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nazımiye’de oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,6 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%24,9
BDP%17,6
Katılım %83,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%67,5
Selahattin Demirtaş%15,2
Recep Tayyip Erdoğan%14,9
Katılım %91,9
2018 MVMilletvekili
HDP%46,9
CHP%35,1
AK Parti%8,3
Katılım %91,5
2019 YerelYerel
CHP%59,1
AK Parti%19,5
MHP%7,5
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%86,1
Recep Tayyip Erdoğan%9,2
Sinan Oğan%4,7
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
CHP%43,3
Yeşil Sol Parti%39,0
AK Parti%7,8
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%89,0
Recep Tayyip Erdoğan%11,1
Katılım %91,0
2024 YerelYerel
CHP%69,8
AK Parti%21,0
DEM Parti%4,5
Katılım %76,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nazımiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Merkez Mah.CHP %69,8%76,8

Altın sandık

Nazımiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%76,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%76,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%76,8

Nazımiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nazımiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nazımiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,0 ile ikinci oldu.

Nazımiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nazımiye’de 1.285 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 4 sandıkta kullanıldı.

Nazımiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %86,1, Recep Tayyip Erdoğan %9,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %89,0 ile önde çıktı.

Nazımiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,3, Yeşil Sol Parti %39,0, AK Parti %7,8, MHP %3,7, İYİ Parti %1,8.

Nazımiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nazımiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 26,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nazımiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nazımiye’de oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,6 puan.

Nazımiye’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Nazımiye’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Nazımiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nazımiye’de etkin parti sayısı 1,87; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 48,8 puan.

Nazımiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nazımiye’de geçersiz oy oranı %3,95 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Nazımiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nazımiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Nazımiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nazımiye’de CHP 4 kez, HDP 1 kez birinci oldu.

Nazımiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nazımiye’deki 1 mahallenin 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Nazımiye’nin altın sandığı hangisi?

Nazımiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nazımiye, Merkez Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,2 puan saptı.

Nazımiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,8 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.