Çanakkale Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Çanakkale Belediye Başkanlığını 2024’te %39,7 oyla CHP kazandı. Çanakkale’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çanakkale’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%39,7
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
430.760
2024
Sandık
1.659
12 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Çanakkale seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
311
Kayıtlı seçmen
102.946
Kullanılan oy
80.151
Katılım
%77,86
Geçerli oy
78.230
Geçersiz oy
1.921 (%2,4)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %39,70
    31.058 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2İYİ Parti
    %36,89
    28.861 oy
    Türkiye %4,6
  3. 3AK Parti
    %18,27
    14.291 oy
    Türkiye %33,0
  4. 4DEM Parti
    %1,68
    1.311 oy
    Türkiye %5,4
  5. 5Zafer Partisi
    %1,48
    1.157 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6TKP
    %0,36
    284 oy
    Türkiye %0,3
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Çanakkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çanakkale’de oyların %13,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,5 puan.

3 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti11 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
LapsekiAK Parti (aynı)25,23,4
ÇanAK Parti → CHP19,55,1
BigaAK Parti → CHP18,41,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,6
CHP%35,8
MHP%21,2
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%43,8
Recep Tayyip Erdoğan%41,9
Meral Akşener%11,9
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,4
CHP%34,1
İYİ Parti%17,1
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
CHP%41,3
AK Parti%41,2
İYİ Parti%9,5
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,6
Recep Tayyip Erdoğan%39,5
Sinan Oğan%5,2
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
CHP%35,3
AK Parti%31,4
İYİ Parti%16,6
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,9
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%39,7
AK Parti%30,5
İYİ Parti%13,2
Katılım %84,5

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çanakkale’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AyvacıkCHP %51,4%85,4
BayramiçCHP %43,5%87,9
BigaCHP %51,9%83,3
BozcaadaCHP %54,0%82,4
EceabatCHP %51,9%87,1
EzineAK Parti %51,7%88,1
GeliboluAK Parti %39,6%81,1
GökçeadaCHP %61,2%72,5
LapsekiİYİ Parti %56,7%85,5
MerkezCHP %39,7%77,9
YeniceAK Parti %43,2%87,1
ÇanCHP %52,9%87,7

Altın sandık

Çanakkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çanakkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gökçeada%61,2
Bozcaada%54,0
Çan%52,9
En zayıf
Lapseki%5,7
Yenice%36,8
Gelibolu%37,7
AK Parti
En güçlü
Ezine%51,7
Yenice%43,2
Gelibolu%39,6
En zayıf
Eceabat%3,8
Gökçeada%16,6
Merkez%18,3
İYİ Parti
En güçlü
Lapseki%56,7
Merkez%36,9
Gelibolu%18,0
En zayıf
Ezine%0,6
Ayvacık%0,8
Bayramiç%0,9

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Ezine%88,1
Bayramiç%87,9
Çan%87,7
Yenice%87,1
Eceabat%87,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Gökçeada%72,5
Merkez%77,9
Gelibolu%81,1
Bozcaada%82,4
Biga%83,3

Çanakkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çanakkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çanakkale Belediye Başkanlığını 2024’te %39,7 oyla CHP kazandı. Çanakkale’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,7 oyla CHP kazandı.

Çanakkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çanakkale’de 430.760 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.659 sandıkta kullanıldı.

Çanakkale’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 31.058 oy (%39,7); İYİ Parti 28.861 oy (%36,9); AK Parti 14.291 oy (%18,3); DEM Parti 1.311 oy (%1,7). Toplam 78.230 geçerli oy kullanıldı.

Çanakkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,6, Recep Tayyip Erdoğan %39,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,1 ile önde çıktı.

Çanakkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,3, AK Parti %31,4, İYİ Parti %16,6, MHP %6,4, Zafer Partisi %2,0.

Çanakkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çanakkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çanakkale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çanakkale’de oyların %13,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,5 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Çanakkale’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Lapseki, Çan, Biga.

Çanakkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çanakkale’de etkin parti sayısı 3,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,2 puan.

Çanakkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,2 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,1 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 5,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çanakkale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çanakkale’de geçersiz oy oranı %3,17 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 21 sandık var.

Çanakkale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çanakkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çanakkale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çanakkale’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Çanakkale’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çanakkale’deki 12 ilçenin 8 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Çanakkale’nin altın sandığı hangisi?

Çanakkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gelibolu, Gazi Süleyman Paşa Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.

Çanakkale’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gökçeada (%61,2) ilçesinde, en düşük oyu Lapseki (%5,7) ilçesinde aldı.

Çanakkale’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ezine (%51,7) ilçesinde, en düşük oyu Eceabat (%3,8) ilçesinde aldı.

Çanakkale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ezine (%88,1), en düşük katılım Gökçeada (%72,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale ilçelerinin seçim sonuçları

Çanakkale milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Çanakkale partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.