Amasya Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Amasya Belediye Başkanlığını 2024’te %43,0 oyla CHP kazandı. Amasya’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Amasya’da Recep Tayyip Erdoğan %59,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%35,1
2024 katılım
%85,6
yerel seçim
Seçmen
260.444
2024
Sandık
1.025
7 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Amasya seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
250
Kayıtlı seçmen
80.636
Kullanılan oy
66.366
Katılım
%82,30
Geçerli oy
63.564
Geçersiz oy
2.802 (%4,2)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %43,03
    27.352 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %28,96
    18.405 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3MHP
    %23,00
    14.618 oy
    Türkiye %6,0
  4. 4Yeniden Refah
    %2,29
    1.455 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5Zafer Partisi
    %0,73
    461 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6İYİ Parti
    %0,68
    435 oy
    Türkiye %4,6
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Amasya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Amasya’da oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,5 puan.

3 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti8 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → CHP24,15,8
SuluovaAK Parti → MHP21,98,4
TaşovaAK Parti (aynı)19,00,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,6
CHP%26,1
MHP%23,6
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,5
Muharrem İnce%30,9
Meral Akşener%10,2
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,0
CHP%24,8
MHP%12,3
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%40,4
MHP%26,4
CHP%26,0
Katılım %89,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,3
Kemal Kılıçdaroğlu%38,0
Sinan Oğan%5,3
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,0
CHP%29,6
MHP%16,8
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,2
Kemal Kılıçdaroğlu%40,8
Katılım %89,7
2024 YerelYerel
CHP%35,1
AK Parti%34,5
MHP%20,0
Katılım %85,6

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Amasya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
GöynücekAK Parti %47,8%88,6
GümüşhacıköyCHP %45,6%86,6
HamamözüAK Parti %46,4%87,5
MerkezCHP %43,0%82,3
MerzifonCHP %43,8%81,6
SuluovaMHP %49,2%84,4
TaşovaCHP %45,9%85,9

Altın sandık

Amasya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Amasya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Taşova%45,9
Gümüşhacıköy%45,6
Merzifon%43,8
En zayıf
Göynücek%6,7
Suluova%10,1
Hamamözü%11,8
AK Parti
En güçlü
Göynücek%47,8
Hamamözü%46,4
Gümüşhacıköy%42,8
En zayıf
Merkez%29,0
Taşova%34,9
Suluova%36,1
MHP
En güçlü
Suluova%49,2
Göynücek%43,0
Merkez%23,0
En zayıf
Gümüşhacıköy%1,9
Merzifon%3,9
Taşova%16,1

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Göynücek%88,6
Hamamözü%87,5
Gümüşhacıköy%86,6
Taşova%85,9
Suluova%84,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merzifon%81,6
Merkez%82,3
Suluova%84,4
Taşova%85,9
Gümüşhacıköy%86,6

Amasya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Amasya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Amasya Belediye Başkanlığını 2024’te %43,0 oyla CHP kazandı. Amasya’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,1 oyla CHP kazandı.

Amasya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Amasya’da 260.444 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.025 sandıkta kullanıldı.

Amasya’da 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 27.352 oy (%43,0); AK Parti 18.405 oy (%29,0); MHP 14.618 oy (%23,0); Yeniden Refah 1.455 oy (%2,3). Toplam 63.564 geçerli oy kullanıldı.

Amasya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,2, Kemal Kılıçdaroğlu %38,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,2 ile önde çıktı.

Amasya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,0, CHP %29,6, MHP %16,8, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %1,8.

Amasya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Amasya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Amasya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Amasya’da oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,5 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Amasya’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez, Suluova, Taşova.

Amasya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Amasya’da etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,6 puan.

Amasya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Amasya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Amasya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Amasya’da geçersiz oy oranı %4,72 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Amasya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Amasya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 12 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Amasya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Amasya’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Amasya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Amasya’daki 7 ilçenin 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Amasya’nın altın sandığı hangisi?

Amasya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Hacılar Meydanı Mah., 1099 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Amasya’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Taşova (%45,9) ilçesinde, en düşük oyu Göynücek (%6,7) ilçesinde aldı.

Amasya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Göynücek (%47,8) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%29,0) ilçesinde aldı.

Amasya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Göynücek (%88,6), en düşük katılım Merzifon (%81,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Amasya ilçelerinin seçim sonuçları

Amasya milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Amasya partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.