Ardahan Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Ardahan Belediye Başkanlığını 2024’te %45,1 oyla CHP kazandı. Ardahan’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %28,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ardahan’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%28,3
2024 katılım
%76,9
yerel seçim
Seçmen
68.954
2024
Sandık
352
6 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Ardahan seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
50
Kayıtlı seçmen
15.245
Kullanılan oy
11.845
Katılım
%77,70
Geçerli oy
11.205
Geçersiz oy
640 (%5,4)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %45,06
    5.049 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %43,51
    4.875 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3DEVA
    %6,71
    752 oy
    Türkiye %0,4
  4. 4Yeniden Refah
    %1,12
    126 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5Bağımsız
    %0,87
    98 oy
    Türkiye %1,0
  6. 6İYİ Parti
    %0,62
    70 oy
    Türkiye %4,6
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Ardahan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ardahan’da oyların %17,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 3,3 puan.

2 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti6 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
GöleAK Parti (aynı)25,72,4
MerkezAK Parti (aynı)21,22,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%30,6
CHP%24,6
BDP%16,3
Katılım %82,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,6
Muharrem İnce%36,8
Selahattin Demirtaş%15,6
Katılım %84,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,1
CHP%25,9
HDP%23,6
Katılım %84,6
2019 YerelYerel
AK Parti%36,4
CHP%30,0
HDP%11,1
Katılım %80,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,2
Recep Tayyip Erdoğan%39,2
Sinan Oğan%4,2
Katılım %82,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,4
CHP%29,6
Yeşil Sol Parti%21,8
Katılım %82,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,6
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Katılım %79,3
2024 YerelYerel
AK Parti%28,3
CHP%28,0
MHP%12,4
Katılım %76,9

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ardahan’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
DamalBağımsız %55,5%76,1
GöleCHP %30,9%72,9
HanakAK Parti %48,1%83,0
MerkezCHP %45,1%77,7
PosofCHP %56,9%81,8
ÇıldırAK Parti %28,7%83,3

Altın sandık

Ardahan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ardahan’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hanak%48,1
Merkez%43,5
Posof%38,4
En zayıf
Damal%1,2
Göle%26,0
Çıldır%28,7
CHP
En güçlü
Posof%56,9
Merkez%45,1
Damal%36,0
En zayıf
Hanak%23,4
Çıldır%28,7
Göle%30,9
MHP
En güçlü
Çıldır%16,3
Posof%3,8
Hanak%1,0
En zayıf
Hanak%1,0
Posof%3,8
Çıldır%16,3

Seçime katılım

2024 Yerel%76,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,3 / TR %84,1
2019 Yerel%80,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Çıldır%83,3
Hanak%83,0
Posof%81,8
Merkez%77,7
Damal%76,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Göle%72,9
Damal%76,1
Merkez%77,7
Posof%81,8
Hanak%83,0

Ardahan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ardahan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ardahan Belediye Başkanlığını 2024’te %45,1 oyla CHP kazandı. Ardahan’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %28,3 oyla AK Parti kazandı.

Ardahan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ardahan’da 68.954 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 352 sandıkta kullanıldı.

Ardahan’da 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 5.049 oy (%45,1); AK Parti 4.875 oy (%43,5); DEVA 752 oy (%6,7); Yeniden Refah 126 oy (%1,1). Toplam 11.205 geçerli oy kullanıldı.

Ardahan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,1, Recep Tayyip Erdoğan %39,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 ile önde çıktı.

Ardahan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,4, CHP %29,6, Yeşil Sol Parti %21,8, İYİ Parti %4,9, MHP %3,0.

Ardahan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ardahan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ardahan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ardahan’da oyların %17,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,3 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Ardahan’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Göle, Merkez.

Ardahan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ardahan’da etkin parti sayısı 4,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,2 puan.

Ardahan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ardahan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ardahan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ardahan’da geçersiz oy oranı %7,51 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Ardahan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ardahan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ardahan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ardahan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Ardahan’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ardahan’daki 6 ilçenin 3 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Bağımsız birinci çıktı.

Ardahan’ın altın sandığı hangisi?

Ardahan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kaptanpaşa Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,23 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,09 puan sapmayla verdi.

Ardahan’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hanak (%48,1) ilçesinde, en düşük oyu Damal (%1,2) ilçesinde aldı.

Ardahan’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Posof (%56,9) ilçesinde, en düşük oyu Hanak (%23,4) ilçesinde aldı.

Ardahan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çıldır (%83,3), en düşük katılım Göle (%72,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ardahan ilçelerinin seçim sonuçları

Ardahan milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Ardahan partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.