Artvin Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Artvin Belediye Başkanlığını 2024’te %45,2 oyla CHP kazandı. Artvin’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Artvin’de Recep Tayyip Erdoğan %50,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%37,8
2024 katılım
%82,1
yerel seçim
Seçmen
135.225
2024
Sandık
658
9 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Artvin seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
60
Kayıtlı seçmen
17.796
Kullanılan oy
14.849
Katılım
%83,44
Geçerli oy
14.318
Geçersiz oy
531 (%3,6)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %45,22
    6.475 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %43,74
    6.262 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3İYİ Parti
    %6,02
    862 oy
    Türkiye %4,6
  4. 4Yeniden Refah
    %1,88
    269 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5Zafer Partisi
    %0,92
    132 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6BBP
    %0,52
    75 oy
    Türkiye %1,2
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Artvin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Artvin’de oyların %15,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 3,9 puan.

4 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MurgulMHP → CHP35,614,6
BorçkaAK Parti (aynı)24,04,9
ArhaviAK Parti (aynı)22,00,3
MerkezAK Parti → CHP21,31,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,2
CHP%31,5
MHP%14,2
Katılım %86,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,2
Muharrem İnce%41,3
Meral Akşener%8,5
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,4
CHP%32,2
İYİ Parti%10,4
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
AK Parti%42,7
CHP%36,4
İYİ Parti%11,9
Katılım %86,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,6
Sinan Oğan%5,2
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,6
CHP%29,7
İYİ Parti%13,2
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Kemal Kılıçdaroğlu%49,3
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
CHP%37,8
AK Parti%36,4
MHP%11,8
Katılım %82,1

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Artvin’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
ArdanuçAK Parti %58,0%84,9
ArhaviAK Parti %45,4%80,0
BorçkaCHP %51,3%84,7
HopaCHP %55,7%79,8
KemalpaşaCHP %36,9%85,9
MerkezCHP %45,2%83,4
MurgulCHP %51,0%88,5
YusufeliCHP %47,0%79,6
ŞavşatAK Parti %49,5%80,1

Altın sandık

Artvin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Artvin’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hopa%55,7
Borçka%51,3
Murgul%51,0
En zayıf
Kemalpaşa%36,9
Ardanuç%39,2
Arhavi%43,1
AK Parti
En güçlü
Ardanuç%58,0
Şavşat%49,5
Murgul%46,3
En zayıf
Kemalpaşa%33,2
Hopa%40,9
Merkez%43,7
MHP
En güçlü
Ardanuç%0,0
Arhavi%0,0
Borçka%0,0
En zayıf

Seçime katılım

2024 Yerel%82,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%86,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Murgul%88,5
Kemalpaşa%85,9
Ardanuç%84,9
Borçka%84,7
Merkez%83,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Yusufeli%79,6
Hopa%79,8
Arhavi%80,0
Şavşat%80,1
Merkez%83,4

Artvin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Artvin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Artvin Belediye Başkanlığını 2024’te %45,2 oyla CHP kazandı. Artvin’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,8 oyla CHP kazandı.

Artvin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Artvin’de 135.225 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 658 sandıkta kullanıldı.

Artvin’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 6.475 oy (%45,2); AK Parti 6.262 oy (%43,7); İYİ Parti 862 oy (%6,0); Yeniden Refah 269 oy (%1,9). Toplam 14.318 geçerli oy kullanıldı.

Artvin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %46,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,7 ile önde çıktı.

Artvin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,6, CHP %29,7, İYİ Parti %13,2, MHP %9,5, Yeniden Refah %2,4.

Artvin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Artvin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Artvin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Artvin’de oyların %15,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,9 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Artvin’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Murgul, Borçka, Arhavi.

Artvin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Artvin’de etkin parti sayısı 3,41; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,4 puan.

Artvin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Artvin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Artvin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Artvin’de geçersiz oy oranı %4,2 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Artvin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Artvin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Artvin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Artvin’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Artvin’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Artvin’deki 9 ilçenin 6 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Artvin’in altın sandığı hangisi?

Artvin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arhavi, Aşağı Hacılar Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.

Artvin’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hopa (%55,7) ilçesinde, en düşük oyu Kemalpaşa (%36,9) ilçesinde aldı.

Artvin’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ardanuç (%58,0) ilçesinde, en düşük oyu Kemalpaşa (%33,2) ilçesinde aldı.

Artvin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Murgul (%88,5), en düşük katılım Yusufeli (%79,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin ilçelerinin seçim sonuçları

Artvin milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Artvin partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.