Düzce Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Düzce Belediye Başkanlığını 2024’te %40,2 oyla AK Parti kazandı. Düzce’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Düzce’de Recep Tayyip Erdoğan %71,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%39,4
2024 katılım
%83,7
yerel seçim
Seçmen
299.481
2024
Sandık
1.066
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Düzce seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
424
Kayıtlı seçmen
137.162
Kullanılan oy
107.360
Katılım
%78,27
Geçerli oy
102.523
Geçersiz oy
4.837 (%4,5)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %40,23
    41.248 oy
    Türkiye %33,0
  2. 2Yeniden Refah
    %29,87
    30.620 oy
    Türkiye %6,8
  3. 3CHP
    %13,44
    13.776 oy
    Türkiye %35,8
  4. 4İYİ Parti
    %6,13
    6.285 oy
    Türkiye %4,6
  5. 5MHP
    %4,12
    4.221 oy
    Türkiye %6,0
  6. 6Zafer Partisi
    %1,58
    1.617 oy
    Türkiye %1,9
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Düzce’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Düzce’de oyların %29,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 14,4 puan.

2 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
YığılcaMHP → AK Parti30,617,6
Duzce MerkezAK Parti → MHP23,87,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,1
MHP%24,7
CHP%8,9
Katılım %92,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Muharrem İnce%18,5
Meral Akşener%6,2
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,1
MHP%18,7
CHP%14,3
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%47,7
MHP%28,2
İYİ Parti%12,4
Katılım %89,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Kemal Kılıçdaroğlu%24,9
Sinan Oğan%6,1
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,3
CHP%22,6
MHP%16,1
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,1
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
AK Parti%39,4
Yeniden Refah%20,5
MHP%14,1
Katılım %83,7

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Düzce’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkçakocaCHP %37,4%81,7
CumayeriMHP %42,5%86,6
GölyakaMHP %33,8%88,6
GümüşovaAK Parti %49,1%86,1
KaynaşlıMHP %32,4%82,9
MerkezAK Parti %40,2%78,3
YığılcaAK Parti %36,2%86,9
ÇilimliAK Parti %47,5%86,9

Altın sandık

Düzce’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Düzce’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gümüşova%49,1
Çilimli%47,5
Merkez%40,2
En zayıf
Kaynaşlı%28,9
Gölyaka%32,4
Akçakoca%35,9
Yeniden Refah
En güçlü
Merkez%29,9
Yığılca%28,7
Gölyaka%26,8
En zayıf
Akçakoca%2,1
Çilimli%4,1
Gümüşova%8,6
MHP
En güçlü
Cumayeri%42,5
Çilimli%41,0
Gölyaka%33,8
En zayıf
Merkez%4,1
Akçakoca%19,7
Yığılca%26,1

Seçime katılım

2024 Yerel%83,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%89,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Gölyaka%88,6
Yığılca%86,9
Çilimli%86,9
Cumayeri%86,6
Gümüşova%86,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%78,3
Akçakoca%81,7
Kaynaşlı%82,9
Gümüşova%86,1
Cumayeri%86,6

Düzce seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Düzce’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Düzce Belediye Başkanlığını 2024’te %40,2 oyla AK Parti kazandı. Düzce’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,4 oyla AK Parti kazandı.

Düzce’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Düzce’de 299.481 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.066 sandıkta kullanıldı.

Düzce’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 41.248 oy (%40,2); Yeniden Refah 30.620 oy (%29,9); CHP 13.776 oy (%13,4); İYİ Parti 6.285 oy (%6,1). Toplam 102.523 geçerli oy kullanıldı.

Düzce’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %24,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9 ile önde çıktı.

Düzce’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,3, CHP %22,6, MHP %16,1, Yeniden Refah %3,9, Zafer Partisi %2,2.

Düzce’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Düzce’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Düzce’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Düzce’de oyların %29,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 14,4 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Düzce’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Yığılca, Duzce Merkez.

Düzce’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Düzce’de etkin parti sayısı 4,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 18,9 puan.

Düzce’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Düzce’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Düzce’de geçersiz oy oranı %4,53 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Düzce’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Düzce’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Düzce hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Düzce’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Düzce’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Düzce’deki 8 ilçenin 4 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Düzce’nin altın sandığı hangisi?

Düzce’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Şehit Kemal Işıldak Mah., 1372 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.

Düzce’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gümüşova (%49,1) ilçesinde, en düşük oyu Kaynaşlı (%28,9) ilçesinde aldı.

Düzce’de Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Merkez (%29,9) ilçesinde, en düşük oyu Akçakoca (%2,1) ilçesinde aldı.

Düzce’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gölyaka (%88,6), en düşük katılım Merkez (%78,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce ilçelerinin seçim sonuçları

Düzce milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Düzce partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.