Malatya Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Malatya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Malatya’da Recep Tayyip Erdoğan %72,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,0
2024 katılım
%74,5
yerel seçim
Seçmen
542.523
2024
Sandık
2.009
13 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Malatya seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
2.009
Kayıtlı seçmen
542.523
Kullanılan oy
404.343
Katılım
%74,53
Geçerli oy
388.368
Geçersiz oy
15.975 (%4,0)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %48,97
    190.165 oy
    Türkiye %36,4
  2. 2CHP
    %37,33
    144.968 oy
    Türkiye %42,0
  3. 3Yeniden Refah
    %9,40
    36.490 oy
    Türkiye %6,1
  4. 4Bağımsız
    %1,49
    5.790 oy
    Türkiye %0,2
  5. 5DEM Parti
    %0,54
    2.096 oy
    Türkiye %5,1
  6. 6İYİ Parti
    %0,51
    1.986 oy
    Türkiye %3,4
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: 30 büyükşehir toplamı.
İlçelerde kazanan · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
AK Parti 8 ilçeCHP 5 ilçe

Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu

Seçim analizi

Malatya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Malatya’da oyların %26,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 16,8 puan.

4 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti13 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
YazıhanAK Parti → CHP28,10,8
KuluncakAK Parti (aynı)28,00,5
AkçadağAK Parti → CHP24,52,7
HekimhanAK Parti → CHP20,324,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,6
CHP%17,8
Saadet%9,9
Katılım %87,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,2
Muharrem İnce%22,9
Meral Akşener%4,4
Katılım %87,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,3
CHP%16,6
MHP%16,2
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
AK Parti%68,5
CHP%23,2
Saadet%5,3
Katılım %82,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,4
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Sinan Oğan%3,3
Katılım %81,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,8
CHP%21,4
MHP%12,8
Katılım %81,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,0
Kemal Kılıçdaroğlu%28,0
Katılım %79,9
2024 YerelYerel
AK Parti%49,0
CHP%37,3
Yeniden Refah%9,4
Katılım %74,5

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Malatya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkçadağAK Parti %32,6%82,3
ArapgirCHP %48,8%82,4
ArguvanCHP %40,9%88,1
BattalgaziAK Parti %55,9%70,6
DarendeAK Parti %55,0%81,3
DoğanyolAK Parti %54,2%81,5
DoğanşehirCHP %51,0%82,9
HekimhanCHP %46,6%85,5
KaleAK Parti %60,3%81,1
KuluncakMHP %37,0%85,6
PütürgeAK Parti %53,2%77,8
YazıhanCHP %43,3%87,9
YeşilyurtAK Parti %49,4%71,3

Altın sandık

Malatya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Malatya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kale%60,3
Battalgazi%55,9
Darende%55,0
En zayıf
Arguvan%26,5
Akçadağ%32,6
Yazıhan%42,1
CHP
En güçlü
Doğanşehir%51,0
Arapgir%48,8
Hekimhan%46,6
En zayıf
Kale%8,5
Battalgazi%19,2
Akçadağ%30,0
Yeniden Refah
En güçlü
Pütürge%42,1
Doğanyol%39,4
Darende%37,1
En zayıf
Doğanşehir%1,7
Arapgir%4,1
Yazıhan%7,9

Seçime katılım

2024 Yerel%74,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,9 / TR %84,1
2019 Yerel%82,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Arguvan%88,1
Yazıhan%87,9
Kuluncak%85,6
Hekimhan%85,5
Doğanşehir%82,9
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Battalgazi%70,6
Yeşilyurt%71,3
Pütürge%77,8
Kale%81,1
Darende%81,3

Malatya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Malatya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Malatya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu.

Malatya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Malatya’da 542.523 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.009 sandıkta kullanıldı.

Malatya’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 190.165 oy (%49,0); CHP 144.968 oy (%37,3); Yeniden Refah 36.490 oy (%9,4); Bağımsız 5.790 oy (%1,5). Toplam 388.368 geçerli oy kullanıldı.

Malatya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4, Kemal Kılıçdaroğlu %27,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,0 ile önde çıktı.

Malatya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,8, CHP %21,4, MHP %12,8, Yeniden Refah %9,4, İYİ Parti %3,9.

Malatya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Malatya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Malatya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Malatya’da oyların %26,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 16,8 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

Malatya’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Yazıhan, Kuluncak, Akçadağ.

Malatya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Malatya’da etkin parti sayısı 2,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,8 puan.

Malatya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Malatya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Malatya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Malatya’da geçersiz oy oranı %3,95 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.

Malatya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Malatya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Malatya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Malatya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Malatya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Malatya’daki 13 ilçenin 7 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Malatya’nın altın sandığı hangisi?

Malatya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yeşilyurt, Hoca Ahmet Yesevi Mah., 1073 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Malatya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kale (%60,3) ilçesinde, en düşük oyu Arguvan (%26,5) ilçesinde aldı.

Malatya’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Doğanşehir (%51,0) ilçesinde, en düşük oyu Kale (%8,5) ilçesinde aldı.

Malatya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Arguvan (%88,1), en düşük katılım Battalgazi (%70,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya ilçelerinin seçim sonuçları

Malatya milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Malatya partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.