Malatya Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Malatya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Malatya’da Recep Tayyip Erdoğan %72,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiMalatya seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 2.009
- Kayıtlı seçmen
- 542.523
- Kullanılan oy
- 404.343
- Katılım
- %74,53
- Geçerli oy
- 388.368
- Geçersiz oy
- 15.975 (%4,0)
- 1AK PartiKazandı%48,97190.165 oyTürkiye %36,4
- 2CHP%37,33144.968 oyTürkiye %42,0
- 3Yeniden Refah%9,4036.490 oyTürkiye %6,1
- 4Bağımsız%1,495.790 oyTürkiye %0,2
- 5DEM Parti%0,542.096 oyTürkiye %5,1
- 6İYİ Parti%0,511.986 oyTürkiye %3,4
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
Malatya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Malatya’da oyların %26,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 16,8 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yazıhan | AK Parti → CHP | 28,1 | 0,8 |
| Kuluncak | AK Parti (aynı) | 28,0 | 0,5 |
| Akçadağ | AK Parti → CHP | 24,5 | 2,7 |
| Hekimhan | AK Parti → CHP | 20,3 | 24,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Malatya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçadağ | AK Parti %32,6 | %82,3 |
| Arapgir | CHP %48,8 | %82,4 |
| Arguvan | CHP %40,9 | %88,1 |
| Battalgazi | AK Parti %55,9 | %70,6 |
| Darende | AK Parti %55,0 | %81,3 |
| Doğanyol | AK Parti %54,2 | %81,5 |
| Doğanşehir | CHP %51,0 | %82,9 |
| Hekimhan | CHP %46,6 | %85,5 |
| Kale | AK Parti %60,3 | %81,1 |
| Kuluncak | MHP %37,0 | %85,6 |
| Pütürge | AK Parti %53,2 | %77,8 |
| Yazıhan | CHP %43,3 | %87,9 |
| Yeşilyurt | AK Parti %49,4 | %71,3 |
Altın sandık
Malatya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Malatya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Malatya seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Malatya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Malatya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,3 ile ikinci oldu.
Malatya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Malatya’da 542.523 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.009 sandıkta kullanıldı.
Malatya’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
AK Parti 190.165 oy (%49,0); CHP 144.968 oy (%37,3); Yeniden Refah 36.490 oy (%9,4); Bağımsız 5.790 oy (%1,5). Toplam 388.368 geçerli oy kullanıldı.
Malatya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4, Kemal Kılıçdaroğlu %27,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,0 ile önde çıktı.
Malatya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,8, CHP %21,4, MHP %12,8, Yeniden Refah %9,4, İYİ Parti %3,9.
Malatya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Malatya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Malatya’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Malatya’da oyların %26,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 16,8 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.
Malatya’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Yazıhan, Kuluncak, Akçadağ.
Malatya’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Malatya’da etkin parti sayısı 2,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,8 puan.
Malatya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Malatya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Malatya’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Malatya’da geçersiz oy oranı %3,95 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.
Malatya’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Malatya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Malatya hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Malatya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Malatya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Malatya’daki 13 ilçenin 7 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Malatya’nın altın sandığı hangisi?
Malatya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yeşilyurt, Hoca Ahmet Yesevi Mah., 1073 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.
Malatya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kale (%60,3) ilçesinde, en düşük oyu Arguvan (%26,5) ilçesinde aldı.
Malatya’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Doğanşehir (%51,0) ilçesinde, en düşük oyu Kale (%8,5) ilçesinde aldı.
Malatya’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Arguvan (%88,1), en düşük katılım Battalgazi (%70,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Malatya ilçelerinin seçim sonuçları
Malatya partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.