Yalova Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Yalova Belediye Başkanlığını 2024’te %46,4 oyla CHP kazandı. Yalova’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %41,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yalova’da Recep Tayyip Erdoğan %50,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%41,0
2024 katılım
%74,8
yerel seçim
Seçmen
211.514
2024
Sandık
659
6 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Yalova seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
263
Kayıtlı seçmen
89.084
Kullanılan oy
61.221
Katılım
%68,72
Geçerli oy
58.465
Geçersiz oy
2.756 (%4,5)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %46,39
    27.122 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %40,35
    23.589 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3DEM Parti
    %3,08
    1.802 oy
    Türkiye %5,4
  4. 4Yeniden Refah
    %2,52
    1.472 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5Zafer Partisi
    %1,95
    1.139 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6İYİ Parti
    %1,59
    930 oy
    Türkiye %4,6
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Yalova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yalova’da oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,5 puan.

2 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti7 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
ÇiftlikköyAK Parti → CHP27,811,5
Yalova MerkezAK Parti → CHP19,214,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,9
CHP%35,2
MHP%13,1
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,4
Muharrem İnce%38,9
Selahattin Demirtaş%4,9
Katılım %87,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,2
CHP%28,8
İYİ Parti%9,9
Katılım %87,0
2019 YerelYerel
AK Parti%42,4
CHP%33,4
MHP%10,1
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,7
Kemal Kılıçdaroğlu%45,4
Sinan Oğan%6,2
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,5
CHP%28,6
MHP%11,3
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,4
Kemal Kılıçdaroğlu%49,6
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
CHP%41,0
AK Parti%37,0
MHP%7,5
Katılım %74,8

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yalova’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AltınovaCHP %49,5%83,8
ArmutluAK Parti %45,9%79,6
MerkezCHP %46,4%68,7
TermalAK Parti %75,7%82,8
ÇiftlikköyCHP %51,1%73,9
ÇınarcıkCHP %54,6%76,4

Altın sandık

Yalova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yalova’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çınarcık%54,6
Çiftlikköy%51,1
Altınova%49,5
En zayıf
Armutlu%5,6
Termal%10,5
Merkez%46,4
AK Parti
En güçlü
Termal%75,7
Armutlu%45,9
Altınova%42,6
En zayıf
Çiftlikköy%37,8
Merkez%40,4
Çınarcık%40,4
MHP
En güçlü
Armutlu%40,8
Termal%9,2
Çiftlikköy%2,7
En zayıf
Altınova%0,8
Çınarcık%1,2
Çiftlikköy%2,7

Seçime katılım

2024 Yerel%74,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Altınova%83,8
Termal%82,8
Armutlu%79,6
Çınarcık%76,4
Çiftlikköy%73,9
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%68,7
Çiftlikköy%73,9
Çınarcık%76,4
Armutlu%79,6
Termal%82,8

Yalova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yalova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yalova Belediye Başkanlığını 2024’te %46,4 oyla CHP kazandı. Yalova’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %41,0 oyla CHP kazandı.

Yalova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yalova’da 211.514 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 659 sandıkta kullanıldı.

Yalova’da 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 27.122 oy (%46,4); AK Parti 23.589 oy (%40,4); DEM Parti 1.802 oy (%3,1); Yeniden Refah 1.472 oy (%2,5). Toplam 58.465 geçerli oy kullanıldı.

Yalova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %45,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,4 ile önde çıktı.

Yalova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,5, CHP %28,6, MHP %11,3, İYİ Parti %9,6, Yeşil Sol Parti %5,6.

Yalova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yalova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Yalova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yalova’da oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,5 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

Yalova’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Çiftlikköy, Yalova Merkez.

Yalova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yalova’da etkin parti sayısı 3,19; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,0 puan.

Yalova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,0 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 3,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yalova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yalova’da geçersiz oy oranı %4,64 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Yalova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yalova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yalova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yalova’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yalova’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yalova’daki 6 ilçenin 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Yalova’nın altın sandığı hangisi?

Yalova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Guneykoy Mah., 1290 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,06 puan saptı.

Yalova’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çınarcık (%54,6) ilçesinde, en düşük oyu Armutlu (%5,6) ilçesinde aldı.

Yalova’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Termal (%75,7) ilçesinde, en düşük oyu Çiftlikköy (%37,8) ilçesinde aldı.

Yalova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Altınova (%83,8), en düşük katılım Merkez (%68,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova ilçelerinin seçim sonuçları

Yalova milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Yalova partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.