Tekirdağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Tekirdağ’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tekirdağ’da Kemal Kılıçdaroğlu %59,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,3
2024 katılım
%77,8
yerel seçim
Seçmen
873.011
2024
Sandık
2.705
11 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Tekirdağ seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
2.705
Kayıtlı seçmen
873.011
Kullanılan oy
678.796
Katılım
%77,75
Geçerli oy
653.720
Geçersiz oy
25.076 (%3,7)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %50,27
    328.633 oy
    Türkiye %42,0
  2. 2AK Parti
    %35,59
    232.682 oy
    Türkiye %36,4
  3. 3DEM Parti
    %3,52
    22.990 oy
    Türkiye %5,1
  4. 4Yeniden Refah
    %3,38
    22.116 oy
    Türkiye %6,1
  5. 5İYİ Parti
    %3,09
    20.199 oy
    Türkiye %3,4
  6. 6Zafer Partisi
    %2,06
    13.434 oy
    Türkiye %1,9
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: 30 büyükşehir toplamı.
İlçelerde kazanan · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
CHP 11 ilçe

Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu

Seçim analizi

Tekirdağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tekirdağ’da oyların %11,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 3,7 puan.

1 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti11 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
KapaklıAK Parti → CHP19,02,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%45,8
AK Parti%37,1
MHP%12,7
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%47,2
Recep Tayyip Erdoğan%40,3
Meral Akşener%7,5
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
CHP%38,6
AK Parti%33,6
İYİ Parti%11,9
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%43,8
HDP%1,9
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,4
Recep Tayyip Erdoğan%39,0
Sinan Oğan%5,0
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
CHP%36,3
AK Parti%30,0
İYİ Parti%11,3
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,3
Recep Tayyip Erdoğan%40,7
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
CHP%50,3
AK Parti%35,6
DEM Parti%3,5
Katılım %77,8

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tekirdağ’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
ErgeneAK Parti %45,6%81,2
HayraboluCHP %51,2%87,8
KapaklıAK Parti %36,0%76,1
MalkaraCHP %50,1%87,9
MarmaraereğlisiCHP %32,2%77,3
MuratlıCHP %54,1%83,2
SarayCHP %62,9%83,0
SüleymanpaşaCHP %53,9%79,5
ÇerkezköyCHP %43,3%73,8
ÇorluCHP %48,7%74,0
ŞarköyCHP %39,6%79,6

Altın sandık

Tekirdağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tekirdağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Saray%62,9
Muratlı%54,1
Süleymanpaşa%53,9
En zayıf
Marmaraereğlisi%32,2
Kapaklı%34,8
Şarköy%39,6
AK Parti
En güçlü
Malkara%46,3
Ergene%45,6
Hayrabolu%38,5
En zayıf
Şarköy%23,6
Marmaraereğlisi%26,5
Çorlu%32,0

Seçime katılım

2024 Yerel%77,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Malkara%87,9
Hayrabolu%87,8
Muratlı%83,2
Saray%83,0
Ergene%81,2
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Çerkezköy%73,8
Çorlu%74,0
Kapaklı%76,1
Marmaraereğlisi%77,3
Süleymanpaşa%79,5

Tekirdağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tekirdağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tekirdağ’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu.

Tekirdağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tekirdağ’da 873.011 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.705 sandıkta kullanıldı.

Tekirdağ’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 328.633 oy (%50,3); AK Parti 232.682 oy (%35,6); DEM Parti 22.990 oy (%3,5); Yeniden Refah 22.116 oy (%3,4). Toplam 653.720 geçerli oy kullanıldı.

Tekirdağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,4, Recep Tayyip Erdoğan %39,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,3 ile önde çıktı.

Tekirdağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,3, AK Parti %30,0, İYİ Parti %11,3, MHP %6,2, Yeşil Sol Parti %6,1.

Tekirdağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tekirdağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tekirdağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tekirdağ’da oyların %11,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,7 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Tekirdağ’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Kapaklı.

Tekirdağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tekirdağ’da etkin parti sayısı 2,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,7 puan.

Tekirdağ’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 3,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tekirdağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tekirdağ’da geçersiz oy oranı %3,69 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 44 sandık var.

Tekirdağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tekirdağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tekirdağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tekirdağ’da CHP 5 kez birinci oldu.

Tekirdağ’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tekirdağ’daki 11 ilçenin 9 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tekirdağ’ın altın sandığı hangisi?

Tekirdağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çorlu, Rumeli Mah., 2274 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Tekirdağ’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Saray (%62,9) ilçesinde, en düşük oyu Marmaraereğlisi (%32,2) ilçesinde aldı.

Tekirdağ’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Malkara (%46,3) ilçesinde, en düşük oyu Şarköy (%23,6) ilçesinde aldı.

Tekirdağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Malkara (%87,9), en düşük katılım Çerkezköy (%73,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ ilçelerinin seçim sonuçları

Tekirdağ milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Tekirdağ partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.