Bingöl Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Bingöl Belediye Başkanlığını 2024’te %33,7 oyla AK Parti kazandı. Bingöl’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,1 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %19,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bingöl’de Recep Tayyip Erdoğan %68,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%33,1
2024 katılım
%68,0
yerel seçim
Seçmen
198.445
2024
Sandık
806
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Bingöl seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
257
Kayıtlı seçmen
85.745
Kullanılan oy
51.133
Katılım
%59,63
Geçerli oy
46.284
Geçersiz oy
4.849 (%9,5)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %33,69
    15.593 oy
    Türkiye %33,0
  2. 2DEM Parti
    %25,85
    11.965 oy
    Türkiye %5,4
  3. 3Yeniden Refah
    %21,22
    9.823 oy
    Türkiye %6,8
  4. 4HÜDA PAR
    %11,56
    5.351 oy
    Türkiye %0,6
  5. 5CHP
    %2,37
    1.095 oy
    Türkiye %35,8
  6. 6DEVA
    %2,03
    938 oy
    Türkiye %0,4
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Bingöl’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bingöl’de oyların %37,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 5,8 puan.

1 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
AdaklıAK Parti (aynı)34,32,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,0
BDP%21,7
Saadet%9,3
Katılım %83,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Selahattin Demirtaş%23,5
Muharrem İnce%6,9
Katılım %81,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,9
HDP%27,1
MHP%5,8
Katılım %81,2
2019 YerelYerel
AK Parti%48,4
HDP%23,7
MHP%18,7
Katılım %76,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,5
Sinan Oğan%2,0
Katılım %78,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,3
Yeşil Sol Parti%24,4
MHP%13,4
Katılım %78,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%31,9
Katılım %74,6
2024 YerelYerel
AK Parti%33,1
DEM Parti%19,8
Yeniden Refah%17,2
Katılım %68,0

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bingöl’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AdaklıMHP %50,2%81,7
GençYeniden Refah %37,6%69,5
KarlıovaAK Parti %32,8%76,5
KiğıAK Parti %47,9%76,0
MerkezAK Parti %33,7%59,6
SolhanAK Parti %40,8%68,1
YayladereAK Parti %48,1%74,4
YedisuİYİ Parti %30,2%83,6

Altın sandık

Bingöl’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bingöl’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yayladere%48,1
Kiğı%47,9
Solhan%40,8
En zayıf
Adaklı%16,7
Karlıova%32,8
Merkez%33,7
DEM Parti
En güçlü
Merkez%25,9
Karlıova%15,9
Genç%7,4
En zayıf
Adaklı%1,0
Yedisu%2,2
Solhan%5,0
Yeniden Refah
En güçlü
Genç%37,6
Merkez%21,2
Karlıova%18,6
En zayıf
Yayladere%1,3
Adaklı%1,7
Solhan%7,3

Seçime katılım

2024 Yerel%68,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,6 / TR %84,1
2019 Yerel%76,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Yedisu%83,6
Adaklı%81,7
Karlıova%76,5
Kiğı%76,0
Yayladere%74,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%59,6
Solhan%68,1
Genç%69,5
Yayladere%74,4
Kiğı%76,0

Bingöl seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bingöl’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bingöl Belediye Başkanlığını 2024’te %33,7 oyla AK Parti kazandı. Bingöl’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,1 oyla AK Parti kazandı.

Bingöl’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de 198.445 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 806 sandıkta kullanıldı.

Bingöl’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 15.593 oy (%33,7); DEM Parti 11.965 oy (%25,9); Yeniden Refah 9.823 oy (%21,2); HÜDA PAR 5.351 oy (%11,6). Toplam 46.284 geçerli oy kullanıldı.

Bingöl’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,1, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1 ile önde çıktı.

Bingöl’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,3, Yeşil Sol Parti %24,4, MHP %13,4, Yeniden Refah %10,1, CHP %5,2.

Bingöl’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bingöl’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bingöl’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bingöl’de oyların %37,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,8 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Bingöl’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Adaklı.

Bingöl’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de etkin parti sayısı 4,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 13,3 puan.

Bingöl’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 4,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bingöl’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de geçersiz oy oranı %9,9 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Bingöl’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bingöl’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Bingöl hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bingöl’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Bingöl’ün ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bingöl’deki 8 ilçenin 5 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bingöl’ün altın sandığı hangisi?

Bingöl’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yeşilyurt Mah., 1256 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

Bingöl’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yayladere (%48,1) ilçesinde, en düşük oyu Adaklı (%16,7) ilçesinde aldı.

Bingöl’de DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Merkez (%25,9) ilçesinde, en düşük oyu Adaklı (%1,0) ilçesinde aldı.

Bingöl’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yedisu (%83,6), en düşük katılım Merkez (%59,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl ilçelerinin seçim sonuçları

Bingöl milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Bingöl partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.