Çorum Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Çorum Belediye Başkanlığını 2024’te %40,5 oyla AK Parti kazandı. Çorum’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %34,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %26,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çorum’da Recep Tayyip Erdoğan %64,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiÇorum seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 569
- Kayıtlı seçmen
- 188.858
- Kullanılan oy
- 141.555
- Katılım
- %74,95
- Geçerli oy
- 135.152
- Geçersiz oy
- 6.403 (%4,5)
- 1AK PartiKazandı%40,5554.805 oyTürkiye %33,0
- 2CHP%36,9849.974 oyTürkiye %35,8
- 3Yeniden Refah%14,4619.548 oyTürkiye %6,8
- 4Zafer Partisi%2,092.825 oyTürkiye %1,9
- 5İYİ Parti%1,722.325 oyTürkiye %4,6
- 6Saadet%1,692.281 oyTürkiye %1,2
Seçim analizi
Çorum’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çorum’da oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,2 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sungurlu | AK Parti → MHP | 37,6 | 15,5 |
| Osmancık | AK Parti → MHP | 27,1 | 4,4 |
| Uğurludağ | AK Parti (aynı) | 20,4 | 1,6 |
| Bayat | AK Parti (aynı) | 19,9 | 1,0 |
| Alaca | AK Parti → MHP | 19,6 | 0,6 |
| Merkez | AK Parti → CHP | 19,5 | 1,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çorum’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alaca | MHP %51,8 | %78,6 |
| Bayat | AK Parti %35,9 | %83,7 |
| Boğazkale | AK Parti %57,8 | %89,0 |
| Dodurga | MHP %45,2 | %88,2 |
| Kargı | CHP %54,5 | %84,5 |
| Laçin | AK Parti %50,7 | %92,6 |
| Mecitözü | CHP %43,2 | %88,8 |
| Merkez | AK Parti %40,6 | %75,0 |
| Ortaköy | AK Parti %42,0 | %91,9 |
| Osmancık | MHP %48,5 | %83,1 |
| Oğuzlar | CHP %36,5 | %91,0 |
| Sungurlu | MHP %53,1 | %82,3 |
| Uğurludağ | AK Parti %49,2 | %95,2 |
| İskilip | AK Parti %41,9 | %82,1 |
Altın sandık
Çorum’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çorum’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çorum seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çorum’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çorum Belediye Başkanlığını 2024’te %40,5 oyla AK Parti kazandı. Çorum’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %34,1 oyla AK Parti kazandı.
Çorum’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çorum’da 406.998 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.793 sandıkta kullanıldı.
Çorum’da 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
AK Parti 54.805 oy (%40,5); CHP 49.974 oy (%37,0); Yeniden Refah 19.548 oy (%14,5); Zafer Partisi 2.825 oy (%2,1). Toplam 135.152 geçerli oy kullanıldı.
Çorum’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,7, Kemal Kılıçdaroğlu %33,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,8 ile önde çıktı.
Çorum’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,6, CHP %31,0, MHP %20,1, Yeniden Refah %3,3, Zafer Partisi %1,5.
Çorum’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çorum’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çorum’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çorum’da oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,2 puan. 7 ilçede birinci parti değişti.
Çorum’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak ilçe var; en oynakları Sungurlu, Osmancık, Uğurludağ.
Çorum’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çorum’da etkin parti sayısı 4,2; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,9 puan.
Çorum’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Çorum’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çorum’da geçersiz oy oranı %5,13 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 20 sandık var.
Çorum’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çorum’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Çorum hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çorum’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Çorum’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çorum’daki 14 ilçenin 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.
Çorum’un altın sandığı hangisi?
Çorum’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Üçtutlar Mah., 1509 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,97 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,95 puan sapmayla verdi.
Çorum’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Boğazkale (%57,8) ilçesinde, en düşük oyu Sungurlu (%18,0) ilçesinde aldı.
Çorum’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kargı (%54,5) ilçesinde, en düşük oyu Uğurludağ (%0,7) ilçesinde aldı.
Çorum’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Uğurludağ (%95,2), en düşük katılım Merkez (%75,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Çorum ilçelerinin seçim sonuçları
Çorum partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.