Çorum Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Çorum Belediye Başkanlığını 2024’te %40,5 oyla AK Parti kazandı. Çorum’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %34,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %26,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çorum’da Recep Tayyip Erdoğan %64,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%34,1
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
406.998
2024
Sandık
1.793
14 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Çorum seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
569
Kayıtlı seçmen
188.858
Kullanılan oy
141.555
Katılım
%74,95
Geçerli oy
135.152
Geçersiz oy
6.403 (%4,5)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %40,55
    54.805 oy
    Türkiye %33,0
  2. 2CHP
    %36,98
    49.974 oy
    Türkiye %35,8
  3. 3Yeniden Refah
    %14,46
    19.548 oy
    Türkiye %6,8
  4. 4Zafer Partisi
    %2,09
    2.825 oy
    Türkiye %1,9
  5. 5İYİ Parti
    %1,72
    2.325 oy
    Türkiye %4,6
  6. 6Saadet
    %1,69
    2.281 oy
    Türkiye %1,2
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Çorum’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çorum’da oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,2 puan.

6 salıncak ilçe7 ilçede birinci parti değişti15 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
SungurluAK Parti → MHP37,615,5
OsmancıkAK Parti → MHP27,14,4
UğurludağAK Parti (aynı)20,41,6
BayatAK Parti (aynı)19,91,0
AlacaAK Parti → MHP19,60,6
MerkezAK Parti → CHP19,51,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,6
CHP%24,6
MHP%17,0
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,6
Muharrem İnce%26,6
Meral Akşener%7,4
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
CHP%20,3
MHP%14,0
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%45,1
CHP%22,9
MHP%21,5
Katılım %87,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,7
Kemal Kılıçdaroğlu%33,1
Sinan Oğan%4,8
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,6
CHP%31,0
MHP%20,2
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,8
Kemal Kılıçdaroğlu%35,2
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
AK Parti%34,1
CHP%26,2
MHP%20,1
Katılım %81,3

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çorum’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AlacaMHP %51,8%78,6
BayatAK Parti %35,9%83,7
BoğazkaleAK Parti %57,8%89,0
DodurgaMHP %45,2%88,2
KargıCHP %54,5%84,5
LaçinAK Parti %50,7%92,6
MecitözüCHP %43,2%88,8
MerkezAK Parti %40,6%75,0
OrtaköyAK Parti %42,0%91,9
OsmancıkMHP %48,5%83,1
OğuzlarCHP %36,5%91,0
SungurluMHP %53,1%82,3
UğurludağAK Parti %49,2%95,2
İskilipAK Parti %41,9%82,1

Altın sandık

Çorum’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çorum’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Boğazkale%57,8
Laçin%50,7
Uğurludağ%49,2
En zayıf
Sungurlu%18,0
Oğuzlar%28,4
Osmancık%31,4
CHP
En güçlü
Kargı%54,5
Mecitözü%43,2
Merkez%37,0
En zayıf
Uğurludağ%0,7
Boğazkale%1,5
Sungurlu%4,3
MHP
En güçlü
Sungurlu%53,1
Alaca%51,8
Uğurludağ%48,7
En zayıf
Oğuzlar%2,0
Kargı%9,4
Mecitözü%18,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Uğurludağ%95,2
Laçin%92,6
Ortaköy%91,9
Oğuzlar%91,0
Boğazkale%89,0
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%75,0
Alaca%78,6
İskilip%82,1
Sungurlu%82,3
Osmancık%83,1

Çorum seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çorum’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çorum Belediye Başkanlığını 2024’te %40,5 oyla AK Parti kazandı. Çorum’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %34,1 oyla AK Parti kazandı.

Çorum’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çorum’da 406.998 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.793 sandıkta kullanıldı.

Çorum’da 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 54.805 oy (%40,5); CHP 49.974 oy (%37,0); Yeniden Refah 19.548 oy (%14,5); Zafer Partisi 2.825 oy (%2,1). Toplam 135.152 geçerli oy kullanıldı.

Çorum’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,7, Kemal Kılıçdaroğlu %33,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,8 ile önde çıktı.

Çorum’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,6, CHP %31,0, MHP %20,1, Yeniden Refah %3,3, Zafer Partisi %1,5.

Çorum’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çorum’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çorum’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çorum’da oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,2 puan. 7 ilçede birinci parti değişti.

Çorum’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak ilçe var; en oynakları Sungurlu, Osmancık, Uğurludağ.

Çorum’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çorum’da etkin parti sayısı 4,2; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,9 puan.

Çorum’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çorum’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çorum’da geçersiz oy oranı %5,13 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 20 sandık var.

Çorum’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çorum’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çorum hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çorum’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çorum’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çorum’daki 14 ilçenin 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çorum’un altın sandığı hangisi?

Çorum’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Üçtutlar Mah., 1509 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,97 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,95 puan sapmayla verdi.

Çorum’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Boğazkale (%57,8) ilçesinde, en düşük oyu Sungurlu (%18,0) ilçesinde aldı.

Çorum’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kargı (%54,5) ilçesinde, en düşük oyu Uğurludağ (%0,7) ilçesinde aldı.

Çorum’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Uğurludağ (%95,2), en düşük katılım Merkez (%75,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum ilçelerinin seçim sonuçları

Çorum milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Çorum partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.