Kahramanmaraş Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 25,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kahramanmaraş’ta Recep Tayyip Erdoğan %75,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiKahramanmaraş seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 2.653
- Kayıtlı seçmen
- 783.314
- Kullanılan oy
- 621.106
- Katılım
- %79,29
- Geçerli oy
- 584.643
- Geçersiz oy
- 36.463 (%5,9)
- 1AK PartiKazandı%42,41247.954 oyTürkiye %36,4
- 2Yeniden Refah%33,51195.933 oyTürkiye %6,1
- 3CHP%15,2188.953 oyTürkiye %42,0
- 4İYİ Parti%3,5020.479 oyTürkiye %3,4
- 5Zafer Partisi%1,488.628 oyTürkiye %1,9
- 6DEVA%0,603.482 oyTürkiye %0,3
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
Kahramanmaraş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kahramanmaraş’ta oyların %41,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 29,5 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Dulkadiroğlu | AK Parti → Yeniden Refah | 49,6 | 1,1 |
| Türkoğlu | AK Parti (aynı) | 48,2 | 0,7 |
| Göksun | AK Parti (aynı) | 47,4 | 1,1 |
| Onikişubat | AK Parti (aynı) | 46,9 | 2,6 |
| Pazarcık | AK Parti → CHP | 24,9 | 0,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Afşin | AK Parti %43,3 | %78,8 |
| Andırın | AK Parti %50,9 | %88,4 |
| Dulkadiroğlu | Yeniden Refah %46,2 | %79,7 |
| Ekinözü | CHP %40,8 | %88,5 |
| Elbistan | CHP %37,2 | %71,7 |
| Göksun | Yeniden Refah %57,3 | %82,2 |
| Nurhak | CHP %53,8 | %75,9 |
| Onikişubat | AK Parti %40,7 | %78,4 |
| Pazarcık | CHP %45,4 | %79,0 |
| Türkoğlu | Yeniden Refah %52,7 | %86,5 |
| Çağlayancerit | İYİ Parti %37,3 | %85,6 |
Altın sandık
Kahramanmaraş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kahramanmaraş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kahramanmaraş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,5 ile ikinci oldu.
Kahramanmaraş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta 783.314 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.653 sandıkta kullanıldı.
Kahramanmaraş’ta 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
AK Parti 247.954 oy (%42,4); Yeniden Refah 195.933 oy (%33,5); CHP 88.953 oy (%15,2); İYİ Parti 20.479 oy (%3,5). Toplam 584.643 geçerli oy kullanıldı.
Kahramanmaraş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9, Kemal Kılıçdaroğlu %22,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,8 ile önde çıktı.
Kahramanmaraş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,2, MHP %16,1, CHP %15,9, İYİ Parti %7,1, Yeniden Refah %5,5.
Kahramanmaraş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kahramanmaraş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kahramanmaraş’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kahramanmaraş’ta oyların %41,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 29,5 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.
Kahramanmaraş’ta salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Dulkadiroğlu, Türkoğlu, Göksun.
Kahramanmaraş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 8,9 puan.
Kahramanmaraş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,9 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 6,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kahramanmaraş’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta geçersiz oy oranı %5,87 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 43 sandık var.
Kahramanmaraş’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kahramanmaraş’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 17 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Kahramanmaraş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kahramanmaraş’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.
Kahramanmaraş’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’taki 11 ilçenin 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Kahramanmaraş’ın altın sandığı hangisi?
Kahramanmaraş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Onikişubat, Süleymanşah Mah., 2324 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,05 puan saptı.
Kahramanmaraş’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Andırın (%50,9) ilçesinde, en düşük oyu Göksun (%32,8) ilçesinde aldı.
Kahramanmaraş’ta Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Göksun (%57,3) ilçesinde, en düşük oyu Ekinözü (%3,9) ilçesinde aldı.
Kahramanmaraş’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ekinözü (%88,5), en düşük katılım Elbistan (%71,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kahramanmaraş ilçelerinin seçim sonuçları
Kahramanmaraş partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.