Diyarbakır Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Diyarbakır’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %64,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %16,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Diyarbakır’da Kemal Kılıçdaroğlu %71,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiDiyarbakır seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 3.972
- Kayıtlı seçmen
- 1.165.908
- Kullanılan oy
- 783.922
- Katılım
- %67,24
- Geçerli oy
- 722.398
- Geçersiz oy
- 61.524 (%7,9)
- 1DEM PartiKazandı%64,24464.052 oyTürkiye %5,1
- 2AK Parti%16,83121.599 oyTürkiye %36,4
- 3HÜDA PAR%7,3553.110 oyTürkiye %0,4
- 4Yeniden Refah%3,6226.124 oyTürkiye %6,1
- 5CHP%3,4925.234 oyTürkiye %42,0
- 6DEVA%1,158.340 oyTürkiye %0,3
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
Diyarbakır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Diyarbakır’da oyların %16,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 7,6 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çermik | AK Parti → DEM Parti | 37,7 | 4,8 |
| Hani | AK Parti → DEM Parti | 31,1 | 16,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bağlar | DEM Parti %71,8 | %59,8 |
| Bismil | DEM Parti %68,0 | %77,0 |
| Dicle | DEM Parti %48,3 | %80,4 |
| Ergani | DEM Parti %56,6 | %72,2 |
| Eğil | AK Parti %38,1 | %88,6 |
| Hani | DEM Parti %38,9 | %76,0 |
| Hazro | AK Parti %50,2 | %81,0 |
| Kayapınar | DEM Parti %69,0 | %60,9 |
| Kocaköy | DEM Parti %72,2 | %80,5 |
| Kulp | DEM Parti %56,0 | %75,2 |
| Lice | DEM Parti %86,1 | %77,1 |
| Silvan | DEM Parti %70,7 | %72,8 |
| Sur | DEM Parti %63,6 | %70,5 |
| Yenişehir | DEM Parti %63,1 | %61,2 |
| Çermik | AK Parti %25,7 | %77,9 |
| Çüngüş | AK Parti %45,4 | %84,5 |
| Çınar | DEM Parti %49,2 | %77,8 |
Altın sandık
Diyarbakır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Diyarbakır’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Diyarbakır seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Diyarbakır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Diyarbakır’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %64,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %16,8 ile ikinci oldu.
Diyarbakır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’da 1.165.908 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 3.972 sandıkta kullanıldı.
Diyarbakır’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
DEM Parti 464.052 oy (%64,2); AK Parti 121.599 oy (%16,8); HÜDA PAR 53.110 oy (%7,3); Yeniden Refah 26.124 oy (%3,6). Toplam 722.398 geçerli oy kullanıldı.
Diyarbakır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,0, Recep Tayyip Erdoğan %26,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,7 ile önde çıktı.
Diyarbakır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %62,6, AK Parti %22,2, CHP %7,6, İYİ Parti %2,2, Yeniden Refah %1,6.
Diyarbakır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Diyarbakır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Diyarbakır’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Diyarbakır’da oyların %16,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 7,6 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.
Diyarbakır’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Çermik, Hani.
Diyarbakır’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’da etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 47,5 puan.
Diyarbakır’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Diyarbakır’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’da geçersiz oy oranı %7,85 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 49 sandık var.
Diyarbakır’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Diyarbakır’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 7 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Diyarbakır hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Diyarbakır’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Diyarbakır’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Diyarbakır’daki 17 ilçenin 13 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Diyarbakır’ın altın sandığı hangisi?
Diyarbakır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kayapınar, Medya Mah., 1267 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.
Diyarbakır’da DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Lice (%86,1) ilçesinde, en düşük oyu Çüngüş (%4,2) ilçesinde aldı.
Diyarbakır’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hazro (%50,2) ilçesinde, en düşük oyu Silvan (%9,1) ilçesinde aldı.
Diyarbakır’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %67,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Eğil (%88,6), en düşük katılım Bağlar (%59,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Diyarbakır ilçelerinin seçim sonuçları
Diyarbakır partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.