Antalya Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Antalya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Antalya’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiAntalya seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 6.050
- Kayıtlı seçmen
- 1.927.072
- Kullanılan oy
- 1.511.296
- Katılım
- %78,42
- Geçerli oy
- 1.451.240
- Geçersiz oy
- 60.056 (%4,0)
- 1CHPKazandı%48,71706.854 oyTürkiye %42,0
- 2AK Parti%40,03580.868 oyTürkiye %36,4
- 3DEM Parti%3,1145.078 oyTürkiye %5,1
- 4İYİ Parti%2,6838.877 oyTürkiye %3,4
- 5Zafer Partisi%1,6624.130 oyTürkiye %1,9
- 6Yeniden Refah%1,1817.124 oyTürkiye %6,1
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
Antalya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Antalya’da oyların %9,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 2,2 puan.
Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Antalya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akseki | CHP %46,4 | %84,0 |
| Aksu | CHP %54,8 | %82,9 |
| Alanya | CHP %45,5 | %78,8 |
| Demre | CHP %30,6 | %92,0 |
| Döşemealtı | CHP %43,8 | %82,2 |
| Elmalı | CHP %54,7 | %89,6 |
| Finike | CHP %46,8 | %84,6 |
| Gazipaşa | CHP %50,4 | %88,8 |
| Gündoğmuş | AK Parti %41,0 | %92,1 |
| Kaş | CHP %53,6 | %87,3 |
| Kemer | CHP %47,3 | %81,2 |
| Kepez | CHP %44,2 | %74,3 |
| Konyaaltı | CHP %53,8 | %74,4 |
| Korkuteli | CHP %47,2 | %88,3 |
| Kumluca | DP %42,9 | %86,5 |
| Manavgat | CHP %45,0 | %80,5 |
| Muratpaşa | CHP %62,3 | %72,7 |
| Serik | CHP %42,4 | %83,1 |
| İbradı | AK Parti %54,8 | %88,9 |
Altın sandık
Antalya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Antalya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Antalya seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Antalya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Antalya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,0 ile ikinci oldu.
Antalya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Antalya’da 1.927.072 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6.050 sandıkta kullanıldı.
Antalya’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
CHP 706.854 oy (%48,7); AK Parti 580.868 oy (%40,0); DEM Parti 45.078 oy (%3,1); İYİ Parti 38.877 oy (%2,7). Toplam 1.451.240 geçerli oy kullanıldı.
Antalya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,0, Recep Tayyip Erdoğan %40,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,2 ile önde çıktı.
Antalya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %32,2, AK Parti %28,3, İYİ Parti %11,4, MHP %9,9, Yeşil Sol Parti %4,7.
Antalya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Antalya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Antalya’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Antalya’da oyların %9,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,2 puan. 10 ilçede birinci parti değişti.
Antalya’da salıncak ilçe var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Antalya’da salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Antalya’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Antalya’da etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,7 puan.
Antalya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,7 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 1,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Antalya’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Antalya’da geçersiz oy oranı %3,97 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 82 sandık var.
Antalya’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Antalya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Antalya hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Antalya’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Antalya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Antalya’daki 19 ilçenin 16 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DP birinci çıktı.
Antalya’nın altın sandığı hangisi?
Antalya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kepez, Gülveren Mah., 1112 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.
Antalya’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Muratpaşa (%62,3) ilçesinde, en düşük oyu Kumluca (%9,5) ilçesinde aldı.
Antalya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İbradı (%54,8) ilçesinde, en düşük oyu Konyaaltı (%25,4) ilçesinde aldı.
Antalya’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gündoğmuş (%92,1), en düşük katılım Muratpaşa (%72,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Antalya ilçelerinin seçim sonuçları
Antalya partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.