Samsun Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Samsun’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %27,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Samsun’da Recep Tayyip Erdoğan %65,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,2
2024 katılım
%80,2
yerel seçim
Seçmen
1.039.463
2024
Sandık
3.656
17 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Samsun seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
3.656
Kayıtlı seçmen
1.039.463
Kullanılan oy
833.690
Katılım
%80,20
Geçerli oy
784.049
Geçersiz oy
49.641 (%6,0)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %42,17
    330.636 oy
    Türkiye %36,4
  2. 2CHP
    %27,03
    211.905 oy
    Türkiye %42,0
  3. 3İYİ Parti
    %14,12
    110.692 oy
    Türkiye %3,4
  4. 4Yeniden Refah
    %12,54
    98.321 oy
    Türkiye %6,1
  5. 5Zafer Partisi
    %1,49
    11.664 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6Bağımsız
    %0,28
    2.169 oy
    Türkiye %0,2
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: 30 büyükşehir toplamı.
İlçelerde kazanan · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
AK Parti 16 ilçeCHP 1 ilçe

Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu

Seçim analizi

Samsun’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Samsun’da oyların %23,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti17 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
AlaçamAK Parti (aynı)29,60,3
BafraAK Parti (aynı)29,12,2
CanikAK Parti (aynı)28,22,9
KavakAK Parti (aynı)26,43,0
YakakentAK Parti → Millet İttifakı26,014,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,8
MHP%25,2
CHP%15,9
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,6
Muharrem İnce%23,1
Meral Akşener%8,9
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,0
CHP%17,2
MHP%16,1
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%47,4
İYİ Parti%26,7
Bağımsız%21,1
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Kemal Kılıçdaroğlu%31,4
Sinan Oğan%6,0
Katılım %89,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,9
CHP%19,4
MHP%14,1
Katılım %89,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%42,2
CHP%27,0
İYİ Parti%14,1
Katılım %80,2

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Samsun’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
19 MayısAK Parti %44,5%83,1
AlaçamMHP %35,4%88,9
AsarcıkMHP %46,1%88,9
AtakumCHP %46,5%74,9
AyvacıkYeniden Refah %47,6%89,4
BafraAK Parti %38,8%81,4
CanikAK Parti %39,5%76,3
HavzaAK Parti %41,0%86,4
KavakYeniden Refah %41,5%89,2
LadikYeniden Refah %41,9%85,5
SalıpazarıBBP %34,4%91,2
TekkeköyAK Parti %52,2%88,1
TermeAK Parti %49,8%83,9
VezirköprüAK Parti %43,3%87,1
YakakentİYİ Parti %50,4%87,8
ÇarşambaBağımsız %43,0%82,6
İlkadımAK Parti %32,5%74,0

Altın sandık

Samsun’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Samsun’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tekkeköy%52,2
Terme%49,8
Ayvacık%45,3
En zayıf
Atakum%29,0
Kavak%31,1
İlkadım%32,5
CHP
En güçlü
Atakum%46,5
Terme%35,6
Alaçam%32,7
En zayıf
Asarcık%2,4
Ayvacık%3,1
Kavak%4,4
İYİ Parti
En güçlü
Yakakent%50,4
İlkadım%26,6
Bafra%23,0
En zayıf
Ayvacık%1,2
Tekkeköy%2,0
Çarşamba%2,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Salıpazarı%91,2
Ayvacık%89,4
Kavak%89,2
Alaçam%88,9
Asarcık%88,9
En düşük katılım (ilçe, 2024)
İlkadım%74,0
Atakum%74,9
Canik%76,3
Bafra%81,4
Çarşamba%82,6

Samsun seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Samsun’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Samsun’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %27,0 ile ikinci oldu.

Samsun’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Samsun’da 1.039.463 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 3.656 sandıkta kullanıldı.

Samsun’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 330.636 oy (%42,2); CHP 211.905 oy (%27,0); İYİ Parti 110.692 oy (%14,1); Yeniden Refah 98.321 oy (%12,5). Toplam 784.049 geçerli oy kullanıldı.

Samsun’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1, Kemal Kılıçdaroğlu %31,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4 ile önde çıktı.

Samsun’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,9, CHP %19,4, MHP %14,1, İYİ Parti %12,2, Yeniden Refah %4,0.

Samsun’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Samsun’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Samsun’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Samsun’da oyların %23,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Samsun’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Alaçam, Bafra, Canik.

Samsun’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Samsun’da etkin parti sayısı 3,47; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 15,2 puan.

Samsun’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,0 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 7,2 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 3,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Samsun’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Samsun’da geçersiz oy oranı %5,95 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 54 sandık var.

Samsun’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Samsun’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Samsun hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Samsun’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Samsun’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Samsun’daki 17 ilçenin 8 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde Bağımsız, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Samsun’un altın sandığı hangisi?

Samsun’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Canik, Kuzey Yıldızı Mah., 1175 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.

Samsun’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tekkeköy (%52,2) ilçesinde, en düşük oyu Atakum (%29,0) ilçesinde aldı.

Samsun’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Atakum (%46,5) ilçesinde, en düşük oyu Asarcık (%2,4) ilçesinde aldı.

Samsun’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Salıpazarı (%91,2), en düşük katılım İlkadım (%74,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun ilçelerinin seçim sonuçları

Samsun milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Samsun partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.