Ankara Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
Ankara’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ankara’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiAnkara seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 13.253
- Kayıtlı seçmen
- 4.307.119
- Kullanılan oy
- 3.417.581
- Katılım
- %79,35
- Geçerli oy
- 3.308.097
- Geçersiz oy
- 109.484 (%3,2)
- 1CHPKazandı%60,512.001.722 oyTürkiye %42,0
- 2AK Parti%31,681.048.111 oyTürkiye %36,4
- 3Yeniden Refah%3,14103.719 oyTürkiye %6,1
- 4Zafer Partisi%1,5149.970 oyTürkiye %1,9
- 5İYİ Parti%0,9129.984 oyTürkiye %3,4
- 6DEM Parti%0,8026.500 oyTürkiye %5,1
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
Ankara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ankara’da oyların %16,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 12,5 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Haymana | AK Parti → CHP | 27,9 | 21,8 |
| Şereflikoçhisar | AK Parti → CHP | 27,0 | 30,9 |
| Kalecik | AK Parti → CHP | 25,9 | 16,7 |
| Güdül | AK Parti → CHP | 23,9 | 14,3 |
| Sincan | AK Parti → CHP | 23,9 | 8,1 |
| Kahramankazan | AK Parti → CHP | 23,1 | 11,1 |
| Kızılcahamam | AK Parti (aynı) | 22,4 | 3,0 |
| Polatlı | AK Parti → CHP | 21,8 | 33,0 |
| Evren | AK Parti → CHP | 20,7 | 9,3 |
| Altındağ | AK Parti → CHP | 20,7 | 6,2 |
| Beypazarı | AK Parti → CHP | 19,5 | 29,1 |
| Gölbaşı | AK Parti → CHP | 19,0 | 25,8 |
| Nallıhan | AK Parti → CHP | 18,4 | 21,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ankara’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akyurt | AK Parti %50,2 | %81,9 |
| Altındağ | AK Parti %47,3 | %75,2 |
| Ayaş | CHP %43,3 | %92,5 |
| Bala | AK Parti %40,2 | %85,3 |
| Beypazarı | CHP %48,5 | %86,8 |
| Elmadağ | CHP %53,8 | %86,8 |
| Etimesgut | CHP %56,6 | %79,7 |
| Evren | AK Parti %43,7 | %85,7 |
| Gölbaşı | CHP %44,3 | %83,0 |
| Güdül | CHP %55,7 | %88,1 |
| Haymana | CHP %49,5 | %83,2 |
| Kahramankazan | CHP %49,6 | %84,9 |
| Kalecik | CHP %50,1 | %91,1 |
| Keçiören | CHP %48,0 | %77,3 |
| Kızılcahamam | AK Parti %44,6 | %88,4 |
| Mamak | CHP %53,0 | %78,8 |
| Nallıhan | CHP %53,6 | %87,5 |
| Polatlı | CHP %47,9 | %77,3 |
| Pursaklar | AK Parti %54,0 | %79,4 |
| Sincan | AK Parti %43,9 | %76,6 |
Altın sandık
Ankara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ankara’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ankara seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ankara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ankara’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu.
Ankara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ankara’da 4.307.119 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13.253 sandıkta kullanıldı.
Ankara’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
CHP 2.001.722 oy (%60,5); AK Parti 1.048.111 oy (%31,7); Yeniden Refah 103.719 oy (%3,1); Zafer Partisi 49.970 oy (%1,5). Toplam 3.308.097 geçerli oy kullanıldı.
Ankara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,3, Recep Tayyip Erdoğan %46,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 ile önde çıktı.
Ankara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %31,8, CHP %30,6, İYİ Parti %13,0, MHP %10,1, Zafer Partisi %3,4.
Ankara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ankara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Ankara’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ankara’da oyların %16,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,5 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.
Ankara’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak ilçe var; en oynakları Haymana, Şereflikoçhisar, Kalecik.
Ankara’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ankara’da etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,8 puan.
Ankara’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Ankara’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Ankara’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ankara’da geçersiz oy oranı %3,2 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 156 sandık var.
Ankara’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ankara’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Ankara hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ankara’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Ankara’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ankara’daki 25 ilçenin 16 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Bağımsız birinci çıktı.
Ankara’nın altın sandığı hangisi?
Ankara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenimahalle, Ergenekon Mah., 3151 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.
Ankara’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çankaya (%65,4) ilçesinde, en düşük oyu Çamlıdere (%16,9) ilçesinde aldı.
Ankara’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pursaklar (%54,0) ilçesinde, en düşük oyu Çankaya (%15,5) ilçesinde aldı.
Ankara’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayaş (%92,5), en düşük katılım Altındağ (%75,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Ankara ilçelerinin seçim sonuçları
Ankara partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.