İzmir Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026
İzmir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İzmir’de Kemal Kılıçdaroğlu %67,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiİzmir seçim sonuçları
Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.
- Açılan sandık
- 10.697
- Kayıtlı seçmen
- 3.462.721
- Kullanılan oy
- 2.734.105
- Katılım
- %78,96
- Geçerli oy
- 2.638.524
- Geçersiz oy
- 95.581 (%3,5)
- 1CHPKazandı%49,021.293.470 oyTürkiye %42,0
- 2AK Parti%37,06977.886 oyTürkiye %36,4
- 3DEM Parti%4,20110.758 oyTürkiye %5,1
- 4İYİ Parti%3,6496.116 oyTürkiye %3,4
- 5Zafer Partisi%2,5266.466 oyTürkiye %1,9
- 6Yeniden Refah%0,9224.396 oyTürkiye %6,1
Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu
Seçim analizi
İzmir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İzmir’de oyların %12,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 3,7 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kiraz | AK Parti → CHP | 21,8 | 4,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde İzmir’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aliağa | MHP %46,7 | %80,6 |
| Balçova | CHP %61,2 | %77,8 |
| Bayraklı | CHP %47,2 | %77,9 |
| Bayındır | CHP %55,4 | %89,5 |
| Bergama | CHP %51,5 | %86,1 |
| Beydağ | CHP %55,5 | %90,8 |
| Bornova | CHP %49,8 | %78,5 |
| Buca | CHP %42,0 | %74,8 |
| Dikili | CHP %38,8 | %79,0 |
| Foça | CHP %49,6 | %76,6 |
| Gaziemir | CHP %44,3 | %79,6 |
| Güzelbahçe | CHP %49,8 | %78,9 |
| Karabağlar | CHP %46,3 | %76,3 |
| Karaburun | CHP %49,8 | %83,5 |
| Karşıyaka | CHP %64,8 | %78,8 |
| Kemalpaşa | CHP %44,6 | %84,1 |
| Kiraz | CHP %55,2 | %91,7 |
| Konak | CHP %52,8 | %74,6 |
| Kınık | CHP %55,7 | %91,3 |
| Menderes | CHP %46,1 | %82,1 |
Altın sandık
İzmir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İzmir’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İzmir seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İzmir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İzmir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu.
İzmir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İzmir’de 3.462.721 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10.697 sandıkta kullanıldı.
İzmir’de 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?
CHP 1.293.470 oy (%49,0); AK Parti 977.886 oy (%37,1); DEM Parti 110.758 oy (%4,2); İYİ Parti 96.116 oy (%3,6). Toplam 2.638.524 geçerli oy kullanıldı.
İzmir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,3, Recep Tayyip Erdoğan %31,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,1 ile önde çıktı.
İzmir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %41,0, AK Parti %24,4, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %7,4, MHP %5,1.
İzmir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İzmir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İzmir’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İzmir’de oyların %12,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,7 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.
İzmir’de salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Kiraz.
İzmir’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İzmir’de etkin parti sayısı 2,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,0 puan.
İzmir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde İzmir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
İzmir’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İzmir’de geçersiz oy oranı %3,5 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 147 sandık var.
İzmir’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İzmir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 5 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
İzmir hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İzmir’de CHP 5 kez birinci oldu.
İzmir’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İzmir’deki 30 ilçenin 27 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Bağımsız birinci çıktı.
İzmir’in altın sandığı hangisi?
İzmir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aliağa, Kurtuluş Mah., 1093 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.
İzmir’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Urla (%70,5) ilçesinde, en düşük oyu Selçuk (%34,9) ilçesinde aldı.
İzmir’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Menemen (%48,8) ilçesinde, en düşük oyu Güzelbahçe (%12,3) ilçesinde aldı.
İzmir’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kiraz (%91,7), en düşük katılım Konak (%74,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
İzmir ilçelerinin seçim sonuçları
İzmir partilerin oy oranları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.