İstanbul Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

İstanbul’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İstanbul’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,2
2024 katılım
%79,2
yerel seçim
Seçmen
11.322.895
2024
Sandık
33.273
39 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

İstanbul seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
33.273
Kayıtlı seçmen
11.322.895
Kullanılan oy
8.970.377
Katılım
%79,22
Geçerli oy
8.667.694
Geçersiz oy
302.683 (%3,4)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %51,21
    4.438.727 oy
    Türkiye %42,0
  2. 2AK Parti
    %39,59
    3.431.871 oy
    Türkiye %36,4
  3. 3Yeniden Refah
    %2,62
    226.731 oy
    Türkiye %6,1
  4. 4Zafer Partisi
    %2,12
    183.901 oy
    Türkiye %1,9
  5. 5DEM Parti
    %2,12
    183.827 oy
    Türkiye %5,1
  6. 6İYİ Parti
    %0,63
    54.241 oy
    Türkiye %3,4
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: 30 büyükşehir toplamı.
İlçelerde kazanan · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
CHP 32 ilçeAK Parti 7 ilçe

Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu

Seçim analizi

İstanbul’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İstanbul’da oyların %8,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,2 puan.

0 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti39 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler

Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,0
CHP%40,1
HDP%4,8
Katılım %89,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,0
Muharrem İnce%36,9
Selahattin Demirtaş%7,2
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,7
CHP%26,6
HDP%12,5
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
CHP%54,2
AK Parti%45,0
Saadet%0,6
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,6
Recep Tayyip Erdoğan%46,7
Sinan Oğan%4,5
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,5
CHP%28,3
İYİ Parti%8,1
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,8
Recep Tayyip Erdoğan%48,2
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%39,6
Yeniden Refah%2,6
Katılım %79,2

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde İstanbul’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AdalarCHP %55,5%79,5
ArnavutköyAK Parti %41,9%79,3
AtaşehirCHP %56,4%80,5
AvcılarCHP %53,4%77,2
BahçelievlerAK Parti %47,2%78,8
BakırköyCHP %67,7%79,3
BayrampaşaCHP %46,7%81,2
BağcılarAK Parti %55,4%78,2
BaşakşehirAK Parti %46,8%78,2
BeykozCHP %45,9%82,8
BeylikdüzüCHP %52,9%79,0
BeyoğluCHP %49,2%76,5
BeşiktaşCHP %64,1%80,0
BüyükçekmeceCHP %48,0%80,1
EsenlerAK Parti %50,5%78,0
EsenyurtCHP %49,2%74,8
EyüpsultanCHP %48,5%80,3
FatihAK Parti %47,6%76,3
GaziosmanpaşaCHP %40,4%77,7
GüngörenAK Parti %50,9%77,5

Altın sandık

İstanbul’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İstanbul’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kadıköy%69,0
Bakırköy%67,7
Şişli%66,6
En zayıf
Sultanbeyli%21,1
Bağcılar%32,9
Sultangazi%33,1
AK Parti
En güçlü
Bağcılar%55,4
Güngören%50,9
Esenler%50,5
En zayıf
Kadıköy%13,1
Bakırköy%22,1
Adalar%22,9

Seçime katılım

2024 Yerel%79,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Çatalca%87,4
Şile%87,1
Beykoz%82,8
Kadıköy%81,9
Çekmeköy%81,6
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Esenyurt%74,8
Fatih%76,3
Şişli%76,4
Beyoğlu%76,5
Zeytinburnu%77,0

İstanbul seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İstanbul’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İstanbul’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,6 ile ikinci oldu.

İstanbul’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İstanbul’da 11.322.895 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 33.273 sandıkta kullanıldı.

İstanbul’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 4.438.727 oy (%51,2); AK Parti 3.431.871 oy (%39,6); Yeniden Refah 226.731 oy (%2,6); Zafer Partisi 183.901 oy (%2,1). Toplam 8.667.694 geçerli oy kullanıldı.

İstanbul’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,5, Recep Tayyip Erdoğan %46,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,8 ile önde çıktı.

İstanbul’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,5, CHP %28,3, İYİ Parti %8,1, Yeşil Sol Parti %8,1, MHP %6,0.

İstanbul’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İstanbul’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

İstanbul’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İstanbul’da oyların %8,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,2 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

İstanbul’da salıncak ilçe var mı?

2019 → 2024 yerel arasında İstanbul’da salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

İstanbul’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İstanbul’da etkin parti sayısı 2,37; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,6 puan.

İstanbul’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İstanbul’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İstanbul’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İstanbul’da geçersiz oy oranı %3,37 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 321 sandık var.

İstanbul’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İstanbul’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İstanbul hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İstanbul’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

İstanbul’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İstanbul’daki 39 ilçenin 26 tanesinde CHP, 13 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

İstanbul’un altın sandığı hangisi?

İstanbul’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ümraniye, Çamlık Mah., 2291 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,21 puan saptı.

İstanbul’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kadıköy (%69,0) ilçesinde, en düşük oyu Sultanbeyli (%21,1) ilçesinde aldı.

İstanbul’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bağcılar (%55,4) ilçesinde, en düşük oyu Kadıköy (%13,1) ilçesinde aldı.

İstanbul’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çatalca (%87,3), en düşük katılım Esenyurt (%74,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul ilçelerinin seçim sonuçları

İstanbul milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

İstanbul partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.