Konya Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Konya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Konya’da Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,4
2024 katılım
%76,0
yerel seçim
Seçmen
1.650.484
2024
Sandık
5.374
31 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Konya seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
5.374
Kayıtlı seçmen
1.650.484
Kullanılan oy
1.253.783
Katılım
%75,96
Geçerli oy
1.186.352
Geçersiz oy
67.431 (%5,4)
PartiOy · oran
  1. 1AK PartiKazandı
    %49,44
    586.542 oy
    Türkiye %36,4
  2. 2Yeniden Refah
    %23,48
    278.590 oy
    Türkiye %6,1
  3. 3CHP
    %12,79
    151.720 oy
    Türkiye %42,0
  4. 4Zafer Partisi
    %3,39
    40.249 oy
    Türkiye %1,9
  5. 5Saadet
    %3,38
    40.131 oy
    Türkiye %1,0
  6. 6İYİ Parti
    %2,95
    34.961 oy
    Türkiye %3,4
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: 30 büyükşehir toplamı.
İlçelerde kazanan · Büyükşehir Belediye Başkanlığı
AK Parti 28 ilçeYeniden Refah 3 ilçe

Bir ilçeye dokunun, o ilçenin sonuçları açılır. İlçe tablosu

Seçim analizi

Konya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Konya’da oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 22,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti31 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
AltınekinAK Parti → Yeniden Refah49,31,6
YalıhüyükAK Parti → Yeniden Refah48,21,4
EmirgaziAK Parti → Yeniden Refah45,50,2
EreğliAK Parti (aynı)20,94,3
AkşehirAK Parti → Millet İttifakı18,51,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%64,3
MHP%18,5
Saadet%7,5
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,2
Muharrem İnce%13,7
Meral Akşener%8,2
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
MHP%15,5
CHP%9,3
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%70,5
İYİ Parti%20,2
Saadet%4,1
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Kemal Kılıçdaroğlu%23,9
Sinan Oğan%6,8
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,6
MHP%14,3
CHP%13,2
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,0
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
AK Parti%49,4
Yeniden Refah%23,5
CHP%12,8
Katılım %76,0

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Konya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AhırlıİYİ Parti %49,7%88,6
AkörenMHP %34,4%90,9
AkşehirCHP %42,6%79,3
AltınekinYeniden Refah %50,5%94,1
BeyşehirAK Parti %44,0%81,1
BozkırBBP %45,3%85,0
CihanbeyliCHP %46,3%74,8
DerbentAK Parti %58,7%93,3
DerebucakAK Parti %45,6%76,6
DoğanhisarYeniden Refah %47,3%87,0
EmirgaziYeniden Refah %53,9%91,9
EreğliCHP %42,5%80,1
GüneysınırAK Parti %35,7%89,1
HadimAK Parti %46,3%89,3
HalkapınarBBP %52,8%90,4
HüyükBağımsız %53,1%86,2
IlgınAK Parti %35,6%84,8
KadınhanıAK Parti %39,6%88,9
KarapınarAK Parti %44,0%87,2
KaratayAK Parti %54,6%71,8

Altın sandık

Konya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Konya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Derbent%58,7
Karatay%54,6
Taşkent%52,5
En zayıf
Seydişehir%30,6
Akşehir%31,6
Sarayönü%31,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yalıhüyük%59,5
Emirgazi%53,9
Altınekin%50,5
En zayıf
Taşkent%1,6
Tuzlukçu%1,6
Hüyük%2,4
CHP
En güçlü
Tuzlukçu%54,3
Cihanbeyli%46,3
Hadim%43,2
En zayıf
Emirgazi%1,2
Kulu%4,7
Karatay%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%76,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Altınekin%94,1
Derbent%93,3
Emirgazi%91,9
Akören%90,9
Halkapınar%90,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Kulu%63,4
Selçuklu%70,2
Karatay%71,8
Meram%73,4
Cihanbeyli%74,8

Konya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Konya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Konya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,5 ile ikinci oldu.

Konya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Konya’da 1.650.484 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 5.374 sandıkta kullanıldı.

Konya’da 2024 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

AK Parti 586.542 oy (%49,4); Yeniden Refah 278.590 oy (%23,5); CHP 151.720 oy (%12,8); Zafer Partisi 40.249 oy (%3,4). Toplam 1.186.352 geçerli oy kullanıldı.

Konya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,0, Kemal Kılıçdaroğlu %23,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.

Konya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,6, MHP %14,3, CHP %13,2, İYİ Parti %8,8, Yeniden Refah %5,2.

Konya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Konya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Konya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Konya’da oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 22,5 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

Konya’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Altınekin, Yalıhüyük, Emirgazi.

Konya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Konya’da etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 26,0 puan.

Konya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Konya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Konya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Konya’da geçersiz oy oranı %5,38 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 68 sandık var.

Konya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Konya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 27 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Konya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Konya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Konya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Konya’daki 31 ilçenin 15 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde Yeniden Refah, 5 tanesinde CHP, 2 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Bağımsız birinci çıktı.

Konya’nın altın sandığı hangisi?

Konya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Selçuklu, Binkonutlar Mah., 2063 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Konya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Derbent (%58,7) ilçesinde, en düşük oyu Seydişehir (%30,6) ilçesinde aldı.

Konya’da Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yalıhüyük (%59,5) ilçesinde, en düşük oyu Taşkent (%1,6) ilçesinde aldı.

Konya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Altınekin (%94,1), en düşük katılım Kulu (%63,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya ilçelerinin seçim sonuçları

Konya milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Konya partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.